Дистанційне навчання 7 клас




27  травня

Тема: Основи охорони природи.

 

Земля дідів і прадідів наших, наша Батьківщина. На ній жили і виростали наші батьки, на ній зробили свої перші кроки і ми. На ній зростають нові покоління людей. Люди на цих землях жили споконвіку. Але в часи наших дідів і прадідів не виникало екологічних проблем. Люди жили з природою, не відділяли себе від неї. Вони брали від природи її дари  і розуміли, що краще і розумніше вони ставитимуться до неї, то краще буде їм. Людина – часточка природи, плоть її плоті. Не вінець, не перетворювач і не володар! А лише її часточка. Це предковічне. Але чому так часто ми стаємо свідками необдуманого втручання людини у внутрішній світ природи? Мабуть, тому, що насамперед дбаємо про результати роботи, а не про наслідки нашого втручання в природне середовище. Незнання навколишнього світу, його особливостей призводять до великих екологічний катастроф.

Охорона природи – це система заходів, що здійснюється з метою збереження, розумного використання і відтворення природних ресурсів.

Основні форми охорони природи:

-                   Створення Червоної книги;

-                   Створення заповідних територій;

-                   Створення природоохоронного законодавства.

2. Червона книга України

В 1948 році вчені всього світу створили Міжнародний союз охорони природи. За його завданням зоологи, ботаніки, екологи вивчали рідкісні або зникаючі види рослин і тварин, які потребують негайної допомоги. Зібрану інформацію надрукували у вигляді списків під назвою „Червона книга фактів”. Це і була перша Червона книга.

Червоний колір – сигнал небезпеки. Червона книга попереджає людей про те, що рослини і тварини занесені на її сторінки в небезпеці, потребують їх допомоги.

В 1966 році була видана Міжнародна Червона книга. Сторінки в неї різнокольорові.

Червоні сторінки містять зниклі види (вони не траплялися у природі протягом кількох років, проте, можливо, збереглися у недоступних місцях).

Жовті сторінки містять види, які перебувають під загрозою зникнення (кількість особин швидко скорочується, подальше існування їх неможливе без здійснення спеціальних охоронних заходів).

Білі сторінки – списки рідкісних видів (не перебувають під прямою загрозою зникнення, але трапляються в такій незначній кількості або на обмежених площах, що можуть незабаром зникнути).

Сірі сторінки – невизначені, маловідомі види (через обмежені відомості про них неможливо оцінити їх сучасний стан).

Зелені сторінки – містять поновлені види, ті, що раніше належали до зникаючих, але завдяки вжитим заходам нині вважаються врятованими від зникнення.

Чорні сторінки – зниклі види.

У 2009 році до Червоної книги України занесено 542 види тварин, 826 видів рослин і грибів.

Національний природний парк – територія, на якій зберігається в природному стані весь її природний комплекс і може використовуватися для спілкування людини з природою.

Національними природними парками в Україні є: Карпатський, Шацький, Синевир, Азово-Сиваський, Вижницький, Подільські Товтри, Святі гори, Яворівський та ін.

Природні заповідники – територія, на якій зберігаються в природному стані весь її природний комплекс і заборонено будь-яку господарську діяльність людини.

Природні заповідники України: Кримський, Український степовий, Канівський, Луганський, Ялтинський, Подільський, Медобори.

Біосферні заповідники: Асканія-Нова, Чорноморський, Карпатський, Дунайський.

Заказники – природна територія, створена для збереження і відтворення природних комплексів або окремих видів організмів.

Пам’ятки природи – охоронні території окремих унікальних природних ділянок. 

Зникнення видів тварин відбувається доволі швидкими темпами. Це пов’язано з тим, що людина руйнує природне середовище їх існування, а іноді знищує окремі види. Щоб призупинити процес винищення тварин, розширюють природоохоронні території із заповідним статусом. А тварини окремих видів, який найбільше загрожує зникнення, розводять у неволі.

 










20 травня
Хімія
Тема. Узагальнення й систематизація знань з теми «Вода»

1. Хто й коли вперше здійснив синтез води?
А. Лавуазьє в 1783 р.
2. Яке повітря є важчим: сухе чи вологе?
Сухе, тому що молекулярна маса води менше середньої молекулярної маси повітря.
3. Чому яйце не тоне в солоній воді?
Тому що густина солоної води більше, ніж прісної, а отже, більше й сила, що виштовхує.
4. Чи можна висушити білизну на морозі?
Можна, оскільки лід теж випаровується.
5. Назвіть сім найменувань стану води, прийняті в метеорології?
Пара, лід, сніг, туман, іній, град, хмари.
6.  Який водоспад увижається найпотужнішим у світі?
Ніагарський, на річці Ніагара в Північній Америці.
7. Чому сталева голка не тоне, якщо її акуратно покласти на поверхню води?
Це пояснюється силами поверхневого натягу.
  8. Назвіть види природних вод. Яка з них най­більш чиста й чому?
Дощова, тому що вона утворилася внаслідок концентрації пари.
9.Чому лід не тоне у воді? Яку користь це при­носить природі?
Густина льоду менша, ніж густина води.
Що ж казали про воду філософи, вче­ні, письменники
1. «Вода — перший початок і суть усього» — так уважали давньогрецькі філософи.
2. Давньоіндійський філософський трактат «Упані- шада» говорить: «...Води міркували: “Нехай ми станемо багатьом, нехай ми розмножимося”».
3. «Соком життя» називав воду італійський ху­дожник і вчений епохи Відродження Леонар- до да Вінчі. ИоМу належить відомий вислів: «Життя — це одухотворена вода».
4.Гімном воді стали слова видатного французь­кого письменника Антуана де Сент-Екзюпері: «Вода. У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні за­паху, тебе неможливо описати, тобою насоло­джуються, не відаючи, що ти таке є. Не можна сказати, що ти необхідна для життя. Ти — саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, що не пояс­нити нашими почуттями. З тобою повертаються до нас сили, з якими ми вже попрощалися»
 5. Академік О. Е. Ферсман писав: «Прісна во­да — найважливіший мінерал на Землі, без якого немає життя».
Вода — найпоширеніша речовина на поверхні нашої планети. Водна .оболонка .Землі — гідросфе­ра — складає 71 % земної поверхні.
Втрата організмом великої кількості води при­зводить до його загибелі, тому що жоден процес у живих організмах не відбувається без участі води.
- Скільки людина може прожити без їжі? 30-50 днів.
- А скільки без води? З дні.
- Згадайте, навіщо вода необхідна рослинам?
З її допомогою відбувається всмоктування по­живних речовин із ґрунту, пересування їх по суди­нах угору по рослині, для фотосинтезу; випаровуван­ня води листками оберігає їх від перегріву; деяким рослинам вона необхідна для запліднення, поши­рення плодів і насіння, для проростання насіння; вода — середовище існування для живих організмів.
- Яку роль відіграє вода в житті тварин?
Вода бере участь у процесах теплорегуляції (охолоджує тіло під час випаровування), є осно­вою внутрішнього середовища організму.
- Яке значення для мешканців водойм має те, що густина твердої води (льоду) менше, ніж рідкої? У водоймах узимку лід залишається на по­верхні води й захищає її мешканців від низьких температур і промерзання.
У зв’язаному стані вода міститься й у земній корі — літосфері.
Запаси води на Землі (у літосфері й гідросфе­рі) становлять 2,7 млрд км3.
В атмосфері у вигляді пари міститься 13 тис. км3 води.
Живі істоти на 2/3 складаються з води. Багато води в соковитих плодах, м’якоті листків, корін­нях рослин. Так, в огірках і кавунах до 90 % води, яблуках — до 85 %, картоплі — 80 %. В організмах ссавців — до 70 % води, риб — 80 %, медуз — 97 %.
Вода в організмі людини відіграє дуже важ­ливу роль. Людина вмирає, якщо втратить усьо­го лише 12% вологи свого організму. Наша кров містить 83 % води, серце й мозок — близько 80 %, і навіть у кістках міститься від 15 до 20% води. Відомо, що склад плазми крові дуже близький до складу води морів і океанів.
Для нормальної життєдіяльності кожній лю­дині необхідно приблизно 2,5 л води на добу (за 70 років — майже 65 т). З урахуванням усіх видів споживання кожна людина витрачає за рік майже 2500-3000 м3 води.
Зі збільшенням населення Землі, роз­витком промисловості, збільшенням потреб людей зростає й потреба у воді.
На одержання 1 т сталі витрачається 150 т во­ди, паперу — 250 т, синтетичних волокон — 4000 т. Багато хімічних процесів црискорюються в присут­ності води, тобто вода відіграє роль каталізатора. Також вона безпосередньо бере активну участь у ре­акціях, наприклад, під час одержання кислот, га­сіння вапна, у процесах гідратації. Вода обов’язково потрібна для процесів схоплювання й затвердін­ня в’язких матеріалів — цементу, гіпсу, вапна.
Вода — найпоширеніший розчинник серед усіх існуючих у природі. Можна впевнено ствер­джувати, що вона є універсальним розчинником. Це не означає, що вона може розчиняти всі існу­ючі речовини, але серед усіх відомих розчинників розчиняє найбільшу кількість речовин. Така особ­ливість води як розчинника обумовлена будовою молекули води й внутрішньою будовою рідкої води.
Вода — універсальний розчинник, вона добре розчиняє йонні сполуки й речовини, які склада­ються з полярних молекул.
Будова молекули води
Молекула води складається із двох атомів Гід­рогену й одного атома Оксигену, які перебувають один відносно одного під кутом 105°.
- Який тип хімічного зв’язку існує в молекулі води?
- Який атом — Оксигену або Гідрогену — у мо­лекулі води має більшу електронегативність?

Молекули води сильно полярні, і завдяки цьо­му вони здатні утворювати між собою особливий тип хімічного зв’язку — водневий.
Завдяки водневому зв’язку молекули води іс­нують не поодиноко, а парами, трійками, квар­тетами, секстетами. Якби цього не було, вода за звичайних умов була б газом.
Фізичні властивості води
Чиста (дистильована) вода — безбарвна рідина, без запаху й смаку. Це єдина речовина, що існує на Землі в трьох агрегатних станах. Температура кипіння — 100 °С. Температура кристалізації (плавлення) — 0°С. Цікавим є такий факт: Земля обертається на­вколо Сонця на середній відстані 149,6 млн км. Як­би шлях сонячного променя від Сонця до Землі ста­новив менше 134 млн км, то вся вода океанів, морів і річок випарувалася б, а якщо збільшити його до 160 млн км, то вся вода перетворилася б на лід.
За законами фізики, вода має плавитися й ки­піти за більш низьких температур, ніж це відбу­вається в дійсності. Причиною цього є водневий зв’язок, який збільшує взаємодію молекул води. Коли знижується температура, то густина речо­вин, як правило, збільшується. Для води це від­бувається тільки до температури +4 °С. Під час охолодження від +4 до 0°С густина води зменшу­ється. Ця аномальна поведінка води має велике значення. Восени, коли різко знижується темпе­ратура повітря, охолоджується й вода у водоймах. Охолоджуючись, вода опускається вниз, поки тем­пература всієї води не знизиться до +4 °С. Навіть коли поверхня водойми вкривається льодом, найого дні температура не опускається нижче +4 °С. А за такої температури ще можливе життя. У XVIII столітті вода стала еталоном для ви­бору одиниці масиМасі води об’ємом 1 см3 було приписане зна­чення 1 г. Максимальна густина за +4 °С прийнята за 1 г/мл, усі інші речовини порівнюються за густиною й масою з водою. Густина льоду менше, ніж у рідкої води, що є аномальною властивістю води. Чиста вода не проводить електричний струм.
Вода має дуже велику теплоємність. Завдяки цій властивості води чудово пом’якшує клімат. Навесні й улітку вода повільно нагрівається, охо­лоджуючи повітря. Восени вона поступово остигає, зігріваючи повітря. Вода відіграє роль махового колеса природи й клімату. Без неї клімат був би несприятливим для життя.
Хімічні властивості води
Розглянемо хімічні властивості води.
1.     З металами.
а) Дуже активні метали внаслідок узаємодії з водою утворюють гідроксид і гідроген:
2Nа + 2Н20 = 2NaОН + Н2
            натрію гідроксид
2К + 2Н20 = 2КОН + Н2
           калію гідроксид
Са + 2Н20 - Са(ОН)2 + Н2
 Кальцію гідроксид
б) Середні за активністю метали внаслідок уза­ємодії з водою під час нагрівання утворю­ють оксид металу й гідроген:
Zn+ Н20 = ZnO+ Н2
 цинку оксид
в) Малоактивні метали з водою не реагують.
2.     З оксидами.
а) Оксиди металів унаслідок узаємодії з водою утворюють гідроксиди:
Са0 + Н20 = Са(0Н)2кальцію гідроксид
б) Оксиди неметалів унаслідок узаємодії з во­дою утворюють кислоти:
S0320 = Н2S04 — сульфатна кислота
Р205 +ЗН20 = 2Н3Р04ортофосфатна кислота
3.      Розкладання (електроліз).
          2Н20 = 2Н2 + 02
Чи знаєте ви, що...
...перший закон Росії про охорону вод був на­писаний Петром І?
...у людському організмі середньої ваги близь­ко 5 цебер води?
...без води в зеленому листі не може утворюва­тися цукор, крохмаль, жири, кислоти й інші речовини?
...вода — вічний двигун живої й мертвої при­роди, вона здійснює рух, регулює температуру кліматичних зон і визначає кліматичні пояси?
...якщо всю воду океанів розподілити рівно­мірним шаром по всій земній кулі, то Світо­вий океан був би загальною глибиною 4 км?
...гідромонітори й гідропунпси дають тонкий струмінь води величезної швидкості, що ріже не лише дерево (без тирси), але й гірські породи?
...чистота й прозорість байкальської води — специфічна особливість Байкалу як екосис­теми? Рачки епішура проводять її біологічну фільтрацію, пропускаючи крізь себе всю воду озера тричі на рік.
Висновки
·        Вода — безцінний природний дарунок, необ­хідний для всього живого на Землі.
·        Запаси прісної води на Землі обмежені (при­близно 3% від загальної маси).
·        На підприємствах необхідно будувати очисні спорудження й упроваджувати маловідходні технології й замкнуті системи водокористуван­ня, передбачати зменшення шкідливих вики­дів в атмосферу, водойми, відкриті ділянки ґрунту.
·        Не можна використовувати стічні води про­мислових підприємств, суспільних їдалень, туалетів, хімчисток і т. п., а також побутові стічні води для поливу рослин або з метою внесення добрив у ґрунт.
·        Не можна зливати неочищені стічні води про­мислових підприємств і тваринницьких ферм у закриті водойми.
·        За порушення правил водокористування пе­редбачена відповідна адміністративна й кри­мінальна відповідальність.

Домашнє завдання
Скласти кросворд на тему «Вода»



20 травня
Біологія
Тема:
Вплив людини та її діяльності на екосистеми. Екологічна етика

Закінчити речення
1. Сукупність особин виду, які тривалий час мешкають у певній частині його ареалу частково чи повністю ізольовано від інших подібних сукупностей особин цього ж виду називається … (популяція)
2. Сукупність взаємопов’язаних популяцій організмів, які взаємодіють між собою та з умовами середовища життя називається … (екосистема)
3. До абіотичних чинників належать: … (світло, температура, вологість)
4. До середовищ життя живих організмів належать: … (наземно-повітряне, водне, ґрунт, живі організми)
5. Перший трофічний рівень в ланцюзі живлення займають … (продуценти)
6. До редуцентів належать: … (бактерії гниття, гриби)
7. Форма симбіозу, що спостерігається між термітами та джгутиковими, що живуть у їхньому кишечнику та здатні розщеплювати клітковину називається … (мутуалізм)
8. Суперництво між особинами різних видів за життєво важливі ресурси –  це … (конкуренція)
9. Переплітаючись, різні ланцюги живлення формують … (трофічну сітку)
10. Під час переходу з нижнього трофічного рівня на вищий живі організми запасають приблизно … % енергії. (10%)
                                                                                                       (5 балів)

Якось на заході сонця прогулювався пляжем біля океану один старий чоловік. Шторм щойно вщух, і чоловік насолоджувався свіжим морським бризом. Ішов він, замислений, берегом, аж раптом помітив дитину. Хлопчик щось підбирав з піску та кидав у воду. Старому стало цікаво, що ж хлопчина робить. Тому він підійшов ближче й побачив, як той підняв з піску морську зірку й кинув її у море. Лише тоді старий звернув увагу на те, що весь пляж був завалений сотнями, а може й тисячами морських зірок. «Що ти робиш? – вигукнув чоловік. – Ти ж мала дитина, а тут розкидано тисячі морських зірок. Чи ти дійсно гадаєш, що можеш щось змінити?». Хлопець глянув на нього, підняв чергову морську зірку, жбурнув її в океан і сказав: «Для цієї морської зірки я щойно змінив усе!».

­   А як би ви вчинили в такій ситуації?
­   Як людина повинна ставитися до інших видів тварин?
·       Вплив людини та її діяльності на організми       
:
          Органічні залишки й інші докази свідчать про те, що на Землі за минулі 500 млн років відбулося п’ять або шість катастрофічних вимирань переважно численних видів тварин. Можливо, ми ніколи не дізнаємося справжню причину цих масових вимирань. Одне нам відомо: що вони не були спричинені людиною.
         Паралельно з розвитком людської цивілізації, науково-технічного прогресу, без сумніву, відбувається і скорочення чисельності багатьох видів тварин сьогодні. Вплив людини на тварин здійснюється двома шляхами: прямим – безпосереднім переслідуванням і винищенням або розселенням, і непрямим – зміною умов життя.   
         У всіх світових релігіях ви знайдете заклик до співчуття до тварин, осуд тих, хто проявляє по відношенню до них безглузду жорстокість. Серед тих, у кого боліла душа від думки про те, яких страждань інколи завдає людина живим істотам, що мешкають поряд з нею, ви знайдете філософів, письменників, учених.
         У 1984 р. професор А. Вебстер розробив концепцію так званих «П’яти свобод (прав)» одомашнених тварин, які ввійшли до Всесвітньої декларації добробуту тварин. З 1979 р. у низці країн концепція «П’яти свобод» повністю або частково використовується в національному законодавстві щодо захисту тварин. Наприклад, Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» задіює ідеї цієї концепції.

         Прочитайте концепцію «П’яти свобод» одомашнених тварин, запишіть її положення в зошит.

Концепція «П’яти свобод» використовувана в багатьох країнах система оцінки благополуччя одомашнених тварин. Вона передбачає такі свободи:
1.   Свобода від голоду і спраги шляхом надання доступу до води та їжі, які підтримують гарне здоров’я й активність.
2.   Свобода від дискомфорту шляхом надання відповідного середовища для проживання, включаючи житло і місце для сну та відпочинку.
3.   Свобода від болю, травм або хвороби шляхом проведення превентивних заходів або ранньої діагностики та лікування.
4.   Свобода природної поведінки шляхом надання достатнього місця, відповідних сприятливих умов і пристосувань, а також компанії щодо подібних до себе.
5.   Свобода від страху і стресу шляхом забезпечення відповідних умов і відносин, які виключають моральні страждання.

      Оцініть умови утримання ваших (або ваших знайомих) домашніх вихованців. Чи відповідають вони «П’яти свободам» тварин?
     
Які почуття повинна проявляти людина по відношенню до тварин (природи)? (доброзичливість, жаль (жалість), співчуття (симпатію) і дбайливість по відношенню до природи).
­ Що означають ці почуття?
      (Доброзичливість означає здатність і схильність людини надавати першорядного значення досягненню блага природи. Жаль означає схильність людини почувати смуток чи зневіру, побачивши страждання живих істот, а також схильність утримуватися від заподіяння зла чи шкоди іншим живим істотам чи екосистемам. Співчуття і дбайливість досить тісно пов’язані моральні якості, що припускають занепокоєння про благополуччя природи, готовність узяти на себе відповідальність сприяти благу природи і захищати її).
·         Екологічна етика
 
­   Пригадайте, що таке етика.
            (Це  система норм моральної поведінки людини)
­   Як ви розумієте вираз «етичне ставлення»?
      (гуманне, доброзичливе ставлення)
­   Як ви розумієте вираз «екологічна етика»?
Розповідь учителя:
            Екологічна етика – це насамперед стримуючі моральні принципи. Вони пробуджують совість людини, викликають співчуття, нагадують про те, чого робити не варто. Моральні принципи дитини чи дорослих не дозволяють страждати птахові, звірові, комахі. Отже, екологічна етика – оо це вчення про моральні відносини людини з природою, рівноправність і рівноцінність живого, обмеження прав і потреб людини.
            Ми звикли до того, що поряд з нами живуть коти, собаки, кури, качки тощо. Ставлення людини до тварини ніколи не зводилося лише до того, щоб одержати від них користь.
            Гуманне, етичне відношення до тварин і рослин ґрунтується на переконаннях, що тварини і рослини заслуговують на те, щоб ураховувалися їх основні права та інтереси незалежно від користі, яку вони приносять людям.
            А як ви ставитеся до тварин? Це ми дізнаємося за допомогою гри «Тварини сказали б про мене…».
            Велику роботу з популяризації знань з галузі екологічної етики проводить організація ПЕТА (People for the Ethical Treatment of Animals — «Люди за етичне ставлення до тварин») – потужна міжнародна зоозахисна організація, яка має прихильників у 20 країнах. Вона фінансує видання підручників і посібників з екологічної етики, проводить просвітницьку роботу серед різних груп населення із захисту прав тварин.
      Повідомлення учня (випереджальне завдання)
ПЕТА – «Люди за етичне ставлення до тварин»
            Їх бояться всі, хто носить дороге хутро. Погодьтеся, стати жертвою банки з фарбою за те, що носиш шубу з горностая, не надто приємно. Проте активісти ПЕТА відомі не лише своїми радикальними настроями.
            Вони вважають, що їхня головна місія захистити всіх тварин на Землі. ПЕТА розшифровується як «люди за етичне ставлення до тварин». Організацію створили у 1980 р. У її складі близько 2 млн осіб. Вони виступають проти жорсткого ставлення до тварин, проти порушення прав братів наших менших та проти дослідів над тваринами. За час свого існування організація змогла заручитися підтримкою багатьох знаменитостей, серед яких і екс-дружина Пола Маккартні Хізер Міллс.
            «Коли тварин убивають задля того, аби використати їхню шкіру для одягу,це не гуманно, це варварство і це необхідно негайно припинити»,вважає активістка ПЕТА Хізер Міллс.
      Серед успіхів ПЕТА заборона боїв биків у Барселоні. Упродовж кількох років вони влаштовували так звані «Голі пробіги», участь у яких міг взяти кожний охочий.
      «Це не бої биків, а вбивство беззахисних тварин! Їх повільно вбивають на арені, на очах у тисяч людей. І це називають спортом», каже активіст ПЕТА Юрген Фаульман.
      ПЕТА звинувачують за надмірно контроверсійні акції. Вони неодноразово зривали покази мод та обливали фарбою дорогоцінні шуби. Проте захисники прав тварин свято вірять: для захисту братів наших менших годяться всі засоби, навіть радикальні.
Розповідь учителя:
            Купуючи хутряні вироби, ми часто не замислюємося над тим, яких мук зазнають тварини, проливаючи свою кров заради моди, перш ніж з їхнього хутра пошиють одяг.
      Для отримання однієї шуби вбивають:
•     18 бобрів
•     18 лисиць
•     55 норок
•     27 єнотів
•     25 видр
•     100–250 білок
•     4 вовки
•     8 тюленів
•     60 куниць
•     14 рисей
•     170 шиншил
•     7 пум
•     11 борсуків
•     50 тхорів
•     18 собак
•     25 домашніх кішок
      Основні екоетичні принципи відносин «людина-природа»:
1. Не зашкодь.
2. Не втручайся.
3. Принцип порядності.
4. Принцип дотримання прав природи.
5. Принцип справедливого відшкодування.


           
      Іноді з вами можуть статися прикрі випадки, коли дикі тварини завдадуть вам неприємностей. Ворони й сороки можуть украсти їжу, вовк загризе вашого собаку, оса вжалить. Не потрібно відповідати злом на подібні дії тварин, тому що вони роблять це інстинктивно, несвідомо, ненавмисно, й до того ж, мають право на відсутність відповідальності перед людиною.

­   Чому в містах з’являються здичавілі коти і собаки? Як цьому запобігти?
­   Як ви вважаєте, чи можна утримувати в домі ведмежатко, черепаху папугу?
У житті кожної людини трапляються випадки, коли потрібно вбити комара, знищити аскариду, воші. Убиваючи, людина порушує право тварин на життя. Чи правильно поводиться людина з огляду на екологічну етику?



Домашнє завдання: прочитати матеріал уроку на блозі. Виконати завдання https://learningapps.org/11105169


19 травня
Хімія
Тема:       Узагальнення повторення  знань з теми “Кисень. Повітря”


Оксиген як хімічний елемент. Кисень як проста речовина. Знаходження в природі
Відповідь “так”  +
                  “ні”    –
Уважно слідкуйте за своїми відповідями, кожна правильна – вам 1 бал.
1)              Оксиген – найпоширеніший елемент на Землі. (+)
2)              Відносна молекулярна маса кисню 16. (-)
3)              Кисень добре розчиняється у воді. (-)
4)              Валентність Оксигену дорівнює ІІ. (+)
5)              Наявність кисню визначають за допомогою вапняної води. (-)
6)              Кисень збирають у пробірку, перевернуту вверх дном. (-)
7)              Риба дихає киснем, розчиненим у воді. (+)
8)              Першовідкривачем кисню називають М. Ломоносова. (-)
                                             Максимальна кількість балів – 8.
Внесіть кількість балів до залікової картки.

Фізичні властивості. Добування кисню
1.              У шкільній лабораторії кисень одержують:
а) з повітря;
б) розкладанням води;
в) розкладанням гідроген пероксиду.
2.              Як довести, що в колбі учень одержав кисень?
  а) кисень має запах, і за запахом його можна визначити;
  б) вапняна вода в кисні помутніє;
  в) кисень підтримує горіння, і тліюча скіпка в кисні спалахує.
3.       Речовина, що прискорює швидкість хімічної реакції, але не входить до складу продуктів називається:
а) оптимізатором;
б) каталізатором;
в) інгібітором.
4.              В якому з варіантів серед сполук є тільки оксиди:
а) SO2,  Al2O3,   ZnO,  O2;
б) КМnO4,  K2O,  FeO,  KСlO3;
  в) P2O5,  CO,  CO2,  NO2.
5.   Знайдіть суму коефіцієнтів у рівнянні.
             P  +  O2  →    P2O5
   а)  8;         б)  12;            в)  11.
6.                 Визначте неправильно складену формулу:
 ІІ                              ІІ                          ІІ                 
 а) MgO ,           б) BaO2,         в) SO2.

1.                У промисловості кисень одержують:
а) розкладанням калій перманганату;
б) зрідженням повітря під тиском;
в) розкладанням гідроген пероксиду.
2.   У трьох склянках міститься кисень, повітря і вуглекислий газ. Як визначити, в якій із них міститься повітря?
а) налити вапняної води – там, де повітря, помутніє;
б) перевірити тліючою скіпкою – там, де повітря, вона спалахне;
в) перевірити тліючою скіпкою – там, де повітря, вона буде тліти.
3.    Реакції, в результаті яких з однієї складної речовини утворюється кілька простих або складних речовин:
а) сполучення;
б) розкладу;
в) обміну.
4.   В якому з варіантів серед сполук є тільки оксиди:
а) K2O,  FeS,  CuO, CaO;
б) N2O5,  HNO3,  P2O5,  H2O;
в) B2O3,  CaO,  Na2O,  Cl2O.
5.                Знайдіть суму коефіцієнтів у рівнянні:
            Fe  +  O2    →     Fe2O3
а) 8;                б) 9;       в) 10.
6.                Визначте неправильно складену формулу:
          І                          ІІ                           ІІІ
а) Na2O,      б) Сa2O2,       в) Аl2O3
Ключ до розвязання:
І варіант:   1) в, 2) в, 3) б,  4) в,  5) в,  6) б.
ІІ варіант:  1) б, 2) в, 3) б,  4) в,  5) б,   6) б.
Кожна правильна відповідь – 2 бали. Максимальна кількість балів – 12.
(В цей час один учень біля дошки пише рівняння реакції – добування кисню в лабораторії).

Хімічні властивості кисню
Зараз мова піде про одне місто, населене незвичайними жителями. Незвичайними вони були тому, що могли жити і поодинці, і родинами, причому родин у них могло бути декілька.
Жив у цьому місті один поважний пан. Він був гордий: іде по вулиці – під ногами нічого не бачить, ні на кого не дивиться. Але коли йому було потрібно, він завжди міг знайти з жителями контакт, особливо з самотніми. І після кожного контакту з цим паном жителі так змінювалися, що їх неможливо було впізнати.
Одного разу, після відвідування ним однієї знатної дами, вона так змінилась, що її ніхто не міг впізнати: з червоної вона стала чорною. До того ж її звільнили з роботи, бо вона не справлялась з обовязками. Допомогти їй міг тільки екстрасенс.
Останньою краплею, що переповнила чашу терпіння жителів, було повідомлення про те, що пан хоче зустрітися з екстрасенсом. Він так і сказав: “Іду на гримуче діло”. Жителі запанікували і пішли в поліцію. Допоможіть поліції провести розслідування.
1) Хто являвся “поважним паном”?    (Кисень)
2) Хто такі “самотні жителі” і їх “родини”?   (Прості і складні речовини)
3) Що означає слово “контакт”?   (Хімічна реакція)
4) Про яку “знатну даму” іде мова?  (Мідь)
5) Що з нею відбулося?  (Окиснення)
        2Cu + O2  → 2CuO
6) Як “пан” відноситься до інших жителів міста?
7) Хто виступив у ролі “екстрасенса”?   (Водень Н2)
8) На яке “гримуче діло” збирався іти “пан”?
        2Н2 + О2  →  2Н2О
9)    Чим “екстрасенс” міг допомогти “дамі
10)               CuO + H2   →  Cu + H2O )

Повітря та його склад
Який обємний склад повітря?          ( 21% О2,           78%  N2 ,          0,03% СО2,   ≈ 1% благородні гази, пил та інші домішки).
Космічний корабель здійснив аварійну посадку на невідому планету. Командир корабля доручив одному з космонавтів визначити склад повітря. У розпорядженні космонавта були лише яблуко, оксид міді і трохи вапняної води. Дослідник зясував, що розрізане яблуко не змінюється, вапнякова вода не каламутніє, а під час нагрівання оксиду міді утворився червоний порошок. Які висновки зробив космонавт і чому?
-                   Яблуко не окиснилось – відсутній кисень.
-                   Вапнякова вода не каламутніє – немає вуглекислого газу СО2.
-                   Оксид міді відновлюється до чистої міді – наявність водню Н2.
                          CuO + H2       →   Cu + H2O

1.     «Сенкан»
Запропонуйте вираз, який би точніше характеризував кисень.

Кисень – невидимий, повсюдний, всемогутній.
Підпалює, окиснює.
Кисень – основа дихання та життя.


Домашнє завдання. Виконати вправу https://learningapps.org/1220231










19  травня
Біологія
Тема:
Взаємозв’язок компонентів екосистеми.
Співіснування організмів в угрупованнях.

Немає такої людини, яку б не хвилювала доля навколишньої природи і, відповідно, його доля. Життя будь – якої живої істоти неможливе без інших, адже організми ніколи не живуть ізольовано, а  постійно контактують між собою та іншими живими істотами. Тому між тваринами складаються різні взаємовідносини. Звернемося до епіграфа нашого уроку «Все пов’язане з усим». В кінці уроку ми повинні будемо з вами підтвердити чи спростувати цей вислів Баррі Коммонера, який займався питаннями екології.

У відомій народній казці «Рукавичка» в одному будиночку оселилися мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик,  кабан-іклан та ведмідь-набрід.
Чи можуть дійсно всі ці тварини знаходитись в одному будиночку? Що їх може поєднувати? Погляньте на тему нашого уроку.
Проблемне запитання: Визначити, які взаємовідносини між різними видами в угрупованнях можуть існувати? 
У взаємодії знаходяться не лише складові екосистеми, але й живі організми між собою.
Які типи взаємодії живих організмів в екосистемах вам відомі?
  Які приклади взаємодії організмів у екосистемі можна назвати хижацтвом?
 Які приклади взаємодії організмів у екосистемі можна назвати паразитизмом?
Чим мутуалізм відрізняється від коменсалізму?
Чим хижацтво відрізняється від конкуренції?
Які переваги має паразитизм перед іншими формами співіснування організмів?
Установити відповідність між формами співіснування організмів та прикладами цих організмів:
Форми співіснування організмів
Приклади
1 конкуренція
2 паразитизм
3 коменсалізм
4 мутуалізм
А рудий і чорний тарган
Б аскарида і собака
В заєць та лисиця
Г риби-причепи та акули
Д мурашки і попелиці
Самоперевірка
Відповіді: 1 — А, 2 — Б, 3 — Г, 4 — Д.

Вправа «Установи відповідність»
Взаємовідносини організмів в угрупованнях
+ 0 корисно-нейтральні
– 0
шкідливо-нейтральні
+ +
взаємовигідні
+ –
корисно-шкідливі
– – вза
ємно-шкідливі
0 0 нейтр
альні
Завдання: визначити характер взаємовідносин організмів в природі, використовуючи позначення:
1.     олені та лосі, як поширювачі насіння рослин;
2.     гриб та водорість в складі лишайника;
3.     снігурі, як споживачі насіння рослин;
4.     шапинковий гриб та дерево;
5.     трутовик та дерево;
6.     мурахи та тля;
7.     шишкар та білка;
8.     корова та трава;
9.     лисиця та блоха;
10.                       буряни та культурні рослини.
Форми співіснування організмів
Тип взаємовідносин
Види
Характер взаємодії
1
2
Конкуренція


Взаємне пригнічення
Паразитизм


Відносини паразит—хазяїн
Хижацтво


Відносини хижак—жертва
Коменсалізм


Один має користь від співіснування, інший — байдужий
Мутуалізм


Взаємодія, сприятлива для обох





Д/З  Виконати завдання https://learningapps.org/11363529





18 травня
Музичне мистецтво
Тема: Щедрі розсипи великого таланту

Розучування пісні Наталії  Май "Казка про кохання"

За морями, за лісами,
За високими горами
Там жило собі кохання
Із блакитними очами.
Разом з сонечком вставало,
Довгі коси заплітало
І під тихий шепіт вітру
Людям щастя дарувало.
Разом з сонечком вставало,
Довгі коси заплітало
І під тихий шепіт вітру
Щастя дарувало...

За лісами, за морями,
За високими горами
Там жило собі кохання
Між землею й небесами.
Зрад і заздрощів не знало,
Про любов пісні співало,
Для людей з добром у серці
Зорі з неба діставало.
Зрад і заздрощів не знало,
Про любов пісні співало,
Для людей з добром у серці
Зорі діставало...

З нівідкіль взялися раптом
Дві сестри - Брехня і Зрада,
Чорним кругом налетіли,
Щоб кохання розтерзати.
Біли рученьки зв'язали,
Щиру душу розтоптали
І кохання яснооке
Сміючись закатували.
Біли рученьки зв'язали,
Щиру душу розтоптали
І кохання яснооке
Там закатували...

За лісами, за морями,
За високими горами
Дві сестри кохання вбили
І з блакитними очами.
Ні словечка не зронило,
Вбивцям в очі подивилось,
Впав кришталь одна краплинка,
По щоці сльоза скотилась.
Ні словечка не зронило,
Вбивцям в очі подивилось,
Впав кришталь, одна сльозинка
По щоці скотилась...

І тепер на білім світі
Важко нам любов зустріти,
Та, якщо вона приходить,
Бережіть її що митті.
Не давайте панувати
Сестрам двом - Брехні і Зраді,
І тоді кохання ваше
Буде щастя дарувати!
Не давайте панувати            |
Сестрам двом - Брехні і Зраді, |
І тоді кохання                 |
Буде щастя дарувати!           




Доброго  дня!
13 травня
 У нас підсумкове  оцінювання з біології
Завдання яке потрібно виконати  у приватному повідомлені.
Виконати завдання сьогодні до 19.00
Виконуються завдання протягом 40 хвилин. ЛИШЕ ОДНА СПРОБА!!!
Перед виконанням завдання в онлайн  перегляньте питання:
1.    У кого з тварин немає плавального міхура?
2.    Прохідна риба – це….
3.    Серце пуголовки має…..
4.    Жаба належить до ряду…..
5.    Очі плазунів захищає…..
6.    У птахів відсутній орган…..
7.    Їжа у ссавців починає перетравлюватися…..
8.    Яка кров рухається у ссавців від серця по великому колу кровообігу?
9.    Ряд тварин, шлунок яких складається з чотирьох відділів – це…..
10. Безумовні рефлекси…….
11. Етологія вивчає

12. До нагніздних птахів належіть……

13 травня хімія
У нас повторення вивченого за 7 клас

Сьогодні повторимо Хімічні елементи, їхні назви і символи. Поширеність хімічних елементів у природі. Ознайомлення з Періодичною системою хімічних елементів.

Виконайте  цікаву вправу
Перегляньте відео
Виконайте вправу.

Оскільки у Вас підсумкові контрольні роботи домашнього завдання з хімії задавати не буду.

12 травня 2020 р.
Біологія
Тема уроку:  Ланцюги живлення і потік енергії.
 Взаємозв’язок компонентів екосистеми.

Самоперевірка знань

1.      Сукупність взаємопов’язаних популяцій організмів які взаємодіють між собою та довкіллям називається:
     А) біосфера   
     Б) угруповання   
     В) екосистема
2.      Яке з тверджень про популяцію є правильним:
            А) сукупність  особин різних видів  
            Б) сукупність особин різних видів, які мешкають на певній
                території 
            В) сукупність особин одного виду, які мешкають тривалий час на  
           певній території і  відокремлені від інших територій
3.      До біотичних чинників відносимо:
            А) вологість       
            Б) особини      
            В) газовий склад повітря
4.      До теплолюбних тварин відносимо:
      А) бегемота  
      Б) пінгвіна  
      В) білого ведмедя
5.      Представник прісної водойми:
      А) кит  
      Б) скат  
      В) щука
6.      До вологолюбних тварин відносимо:
      А) сарану   
      Б) мокриці   
      В) слонів
7.      Пристосування організмів до умов середовища життя називається:
      А) хомінг    Б) адаптація   В) грумінг
8.      Фітофагами називають:
     А) рослиноїдні тварини   Б) хижаки       Б) сапротрофи
9.      Скарабей священний відноситься до:
     А) сапротрофів   Б) паразитів   В) хижаків
10.  Взаємозв’язки організмів та їхніх угруповань між собою й умовами середовища життя вивчає наука:
      А) біологія   В) природознавство    В) екологія
1.      Реакції організму на тривалість світлового періоду доби називається:
           А) адаптація    
           Б) фотоперіодизм    
           В) грумінг
2.      Сукупність особин одного виду, які мешкають тривалий час на певній території і відокремлені від інших територій:
                  А) екосистема
                  Б) біоценоз
                  В) популяція
3.      До абіотичних чинників відносимо:
                  А) температуру     
                  Б) особини      
                  В) діяльність людини

4.      До холодолюбних тварин відносимо:
            А) бегемота  
            Б) антилопу  
            В) білого ведмедя
5.      До нічних тварин відносимо:
            А) козулю
            Б) лисицю
            В) їжака
6.      Пристосування організмів до умов середовища життя називається:
           А) хомінг   
           Б) адаптація  
           В) грумінг
7.      Фільтраторами серед тварин є:
            А) губка     Б) акула       Б) дощовий черв’як
8.      Організми, які здатні існувати як у солоній так і у прісній за складом воді:
           А)  короп       Б) кит       В) рачок артемія
9.      Наука, яка вивчає взаємозв’язки організмів та їхніх угруповань між собою й умовами середовища життя вивчає наука:
           А) біологія   Б)екологія    В) етологія
10.  До посухолюбних тварин відносимо:
             А) пустельну сарану      Б)дощового черв’яка     В) мокрицю

Кожний вид організмів пристосований до певних умов середовища життя і взаємодіє з популяціями інших видів. Таким чином кожен вид займає в екосистемі свою екологічну нішупросторове положення популяції певного виду в екосистемі, що визначається його пристосуванням до чинників неживої природи, а також взаємозв’язками з популяціями інших видів.
Компоненти екосистем взаємопов’язані між собою різними типами зв’язків, які називають харчовими, або трофічними це форма біотичних зв’язків, за яких організми одного виду є об’єктом живлення для іншого.
Кожен вид організмів становить окрему ланку, або трофічний рівень – місце, яке займають особини певного виду в ланцюзі живлення.
У природі не існує такого виду, який би не був пов’язаний з іншим. Живлячись за рахунок інших істот, організми дістають енергію. Унаслідок цього в природі виникають ланцюги живлення.
Харчовий ланцюг (ланцюг живлення) – це послідовності у якому особини  одного виду,  їхні рештки або продукти   життєдіяльності слугують об’єктом живлення для представників іншого
Термін «ланцюг живлення» запропонував Чарльз Елтон, англійський еколог та зоолог у 1934 р.

Будь-який харчовий ланцюг включає три типи організмів:  
Автотрофи (організми, які утворюють органічну речовину)         продуценти
n  Гетеротрофи (організми, які споживають органічну речовину)        консументи
n  Сапротрофи (організми, які розкладають рештки)             редуценти

1. Продуценти — автотрофні організми, які здатні синтезувати органічні речовини за рахунок неорганічного середовища.
2. Консументи — гетеротрофні організми, які споживають органічні речовини продуцентів або інших консументів. На долю цих організмів припадає 10% від усіх гетеротрофних організмів планети. Розрізняють консументи першого порядку (фітофаги) та другого порядку (м'ясоїди).
3. Редуценти — організми, які розкладають органічні речовини до неорганічних, тобто живуть за рахунок мертвих організмів. Вони забезпечують розклад органічних речовин на планеті й перетворюють їх на неорганічні сполуки, беручи участь у к
олообігу речовин. Це бактерії, гриби, водорості. На їх долю припадає 90% від усіх гетеротрофів планети.
Запамятай!!!
На першому місці – завжди …(рослина). 
На другому – той, хто її …(споживає). 
На третім - …(хижак), що на здобич чекає.



Пригадайте?
На які три основні групи поділяють консументи (гетеротрофи) залежно від джерел харчування?
  - фітофаги (травоїдні) — це консументи 1-го порядку, які харчуються виключно рослинами. Наприклад, птахи їдять насіння, бруньки й листя;
- хижаки (м’ясоїдні) — консументи 2-го порядку, які харчуються виключно травоїдними тваринами (фітофагами), і навіть консументи 3-го порядку, які харчуються лише м’ясоїдними тваринами;
всеїдні, які можуть поїдати як рослинну, так і тваринну їжу.

Зв’язок між двома ланками встановлюється, якщо одна група організмів виступає в ролі їжі для іншої групи. Першою ланкою обов’язково є організми, які утворюють органічні речовини. Останньою ланкою є організми, які розкладають речовини до мінеральних речовин. Процес розкладу дуже важливий, оскільки закінчується поверненням у кругообіг елементів мінерального живлення. Ланцюг відображає передачу енергії. Рослини засвоюють сонячну енергію і перетворюють її в хімічну (енергію їжі), яка передається наступним ланкам. З кожною новою ланкою кількість енергії зменшується тому харчовий ланцюг складається з 4-5 ланок.
Під час переходу з нижчого трофічного рівня на вищий майже 90 %  енергії тварини використовують для забезпечення власних потреб, а запасають лише 10 %.
Перегляд відео «Ланцюги живлення»
Із запропонованих організмів складіть  харчові ланцюги  
Дуб
Жук-короїд
Дятел чорний
Яструб - тетерев’ятник
Мікроорганізми
·         Дуб → жуки-короїди → дятел чорний → яструб-тетерев’ятник → мікроорганізми
Клен
Личинка травневого хруща
Синиця
Сова
Жуки – гнойовики
·        Клен → личинка травневого хруща → синиця → сова → жуки – гнойовики
   Пшениця 
   Миша
   Гадюка звичайна
   Їжак звичайний
   Мікроорганізми гниття
·         Пшениця → миша → гадюка звичайна → їжак звичайний → мікроорганізми гниття
Ящірка  прудка
Їжак звичайний
Кропива
Метелик кропив’янка
Гадюка звичайна
·        Кропива → метелик кропив’янка → ящірка прудка → гадюка звичайна → їжак звичайний.

У будь-якій екосистемі різні ланцюги живлення не існують окремо один від одного, а переплітаючись, утворюють трофічну сітку - це сукупність взаємопов’язаних ланцюгів живлення певної екосистеми

 «Біологічний диктант»      
(вставте пропущене, закінчіть речення, за кожне правильне завдання)
1.       Редуцентами в екосистемах є  організми які,………… (розкладають рештки інших організмів або сапротрофи)
2.       Переплітаючись, різні ланцюги живлення формують ……..(трофічну сітку)
3.       Послідовності у якому особини  одного виду,  їхні рештки або продукти   життєдіяльності слугують об’єктом живлення для представників іншого виду називаються………….(ланцюгами живлення)
4.       Місце, яке займають особини певного виду в ланцюзі живлення називається ……(трофічний рівень)
1.     Ланцюги живлення починаються з …………….(продуцентів або рослин)
2.     Зв'язки організмів в екосистемі за живленням називають …………(трофічні або харчові)
3.     Під час переходу з нижчого трофічного рівня на вищий організми запасають лише ........... енергії (10%)
4.     Організми, які отримують поживні речовини й необхідну енергію, харчуючись залишками мертвих організмів (тварин, рослин),— це ………… (редуценти).



           Домашнє завдання. Прочитати матеріал блогу. Виконати завдання для вивчення теми уроку https://learningapps.org/9023840

Оскільки у вас наразі підсумкові контрольні роботи виконання результатів завдання висилати не потрібно.
12 травня

Хімія

У нас сьогодні  ОЦІНЮВАННЯ з хімії за ІІ семестр. 


Виконання завдання для всіх учнів є ОБОВ»ЯЗКОВИМ

Уважно прочитайте завдання,  відкрийте  підручник з хімії  (форзац «Періодична система хімічних елементів»),  виконайте  завдання на  чернетці.


Підсумкова контрольна робота з хімії 7 клас II семестр
1.Обери назву хімічного елемента, хімічний знак якого — Fe
2. Зазнач хімічний елемент, вміст якого в організмі людини є найвищим
3. Виділи назви хімічних елементів, знаки яких складаються з двох літер (декілька правильних відповідей)
Оксиген 
Арг 
Кальцій
Карбон
4. Яке забарвлення має індикатор метилоранж у лужному середовищі?

5. Вибери ряд із формулами лугів-нерозчинних основ:
варіанти відповідей

NaOH, Ca(OH)2, Cu(OH)2, KOH


NaOH, Sr(OH)2, Ba(OH)2, КOH

Ca(OH)2, Cu(OH)2, NH4OH, Ba(OH)2


Fe(OH)3, Al(OH)3, Cr(OH)3, Zn(OH)2

6. У якому рядку записані лише формули кислот? 


NaCl, HCl, HNO3, KOH


CuS, NaOH, CuCl2, Ca(OH)2


HCl, H2S, HBr, HNO3


NaOH, KOH, Ca(OH)2, Al(OH)3
7.   Однорідні суміші двох або більше речовин, які складаються з розчинника та розчинених речовин мають назву:
8.   Кислоти--сполуки,  складаються з:

9.Позначте рівняння реакцій, в результаті яких утворюються кислоти:
варіанти відповідей

Li2О + Н2О = 2LiOH


P2O5 + 3H2O = 2H3PO4;    


ВаО + Н2О = Ва(ОН)2


Сl2O7 + Н2О = 2НСlО4 

10. За формулою w=m(р.р)÷m(р-ну)•100%, визначається? (сторінка 66 підручника)
11. Вкажіть суму коефіцієнтів у рівняння реакції 1CH4+ 2O2=1CO2+2 H2O (1+2+1+2) =6
12 Обчисліть масову частку Хлору у цинк хлориді ZnCl(сторінка 66 підручника).
В приватному повідомлені для кожного учня напишу посилання для виконання даного завдання на оцінку. Нагадую дану контрольну роботу потрібно виконати до 19.00 12 травня. Будуть технічні проблеми пишіть, телефонуйте.


06.05.
Біологія
Тема:
Поняття про популяцію, екосистему та чинники середовища


­   Назвіть розділ біології, що вивчає взаємозв’язки організмів між собою та з навколишнім середовищем? (екологія)
-       Як ви думаєте, чому вирубання дерев може впливати на скорочення життя людини?
-       Що потрібно тваринному організму для життя і як впливають умови середовища на поведінку тварин?
Вам відомо, як пристосовані тварини до проживання у водному, наземно-повітряному середовищі, в ґрунті, використовують для життя інші організми. Але місця проживання тварин в одному й тому ж середовищі можуть суттєво відрізнятися за зволоженістю, температурою, освітленістю, а також тим, які організми живуть поруч. Як пристосовуються тварини до цих впливів?
 Що таке середовище існування організмів? (частина природи, яка оточує живі організми і взаємодіє з ним)
-       Перерахувати середовища життя організмів (наземно-повітряне,  водне, ґрунт, живі організми


·       Екологічні чинники

Таблиця «Екологічні чинники»
Екологічні чинники
Характеристика
Абіотичні
чинники неживої природи – фізичні та хімічні умови середовища (температура, вологість, світло, рух повітряних мас (вітер), течія і солоність води, опади, сніжний покрив, магнітне поле Землі тощо)
Біотичні
усі форми взаємодії між організмами (внутрішньовидові й міжвидові взаємозв’язки)
Антропогенні
чинники, зумовлені діяльністю людини (забруднення середовища, необмежене полювання, руйнування середовища існування тощо)

•   Популяція та екосистема
Популяція — це сукупність особин одного виду, які відтворюють себе протягом великої кількості поколінь і тривалий час займають певну територію, функціонуючи й розвиваючись в одному або ряді біоценозів. Популяція — елементарна еволюційна одиниця, екологічною ознакою якої є щільність, розподіл особин за віком і статтю, характер розміщення в межах екосистеми чи угруповання, тип росту .
 Статева й вікова структура популяцій.
Співвідношення чоловічої і жіночої статей у популяції має важливе екологічне значення, оскільки воно безпосередньо пов’язане з потенціалом її розмноження, а отже, із впливом на життєдіяльність усієї екосистеми. Причому це стосується лише роздільностатевих організмів.   Одностатеві популяції складаються лише із жіночих особин і розмножуються партеногенезом (розвиток яйцеклітини відбувається без запліднення: бджоли, тлі, коловертки, багато спорових і насінних рослин). У природі більш поширені двостатеві популяції. У тваринному світі переважають роздільностатеві види. Гермафродитизм (наявність в одного організму чоловічих і жіночих органів розмноження) характерний для безхребетних тварин.
У ссавців, у яких один самець може запліднити декілька самок, для розуміння розвитку більше значення має чисельність самок, ніж сумарна кількість особин. Це пов’язане з тим, що лише поодинокі види утворюють на період розмноження окрему пару, яка може зберігатися до кінця життя одного з партнерів.   Співвідношення статей (відношення кількості самців до кількості самок) у вищих тварин має практичне значення (свійські тварини, кури, олені). В Європі популяція благородного оленя так швидко розростається, що доводиться відстрілювати не лише самців, але й самок.
Вікова структура популяції характеризує її здатність до розмноження.    Облік і аналіз вікової структури має велике значення для раціонального ведення мисливського господарства і прогнозування популяційноекологічної ситуації.
Існує три основні типи популяцій:
Елементарна (локальна) популяція — це сукупність особин одного виду, що займають невелику ділянку однорідної площі (наприклад, стайка риб одного виду в озері).
Екологічна популяція — це сукупність елементарних популяцій, внутрішньовидові угруповання в конкретних біоценозах (наприклад, риби одного виду у всіх зграях в озері).
Географічна популяція — це сукупність екологічних популяцій, що заселяють географічно схожі райони (наприклад, риби одного виду в усіх водоймах певної географічної зони).

Відомо, що в багатьох ссавців, які мешкають у спекотних пустелях, великі вуха. Поясніть це явище (вуха виконують функцію терморегуляції, оскільки мають велику кількість кровоносних судин та незначний волосяний покрив, особливо з внутрішнього боку, і через них відбувається звільнення організму від надлишку тепла).
Основні характеристики популяцій:
1. Чисельність — загальна кількість особин у популяції.
2. Запас біомаси популяції.
3. Густота — кількість особин на одиницю території (або об’єму простору). Динаміка чисельності і густоти (визначається народжуваністю, смертністю і міграціями).
4. Народжуваність — кількість нових особин за певний проміжок часу на одну особину (буває абсолютна і питома).
5. Смертність — кількість померлих особин за певний проміжок часу.
6. Міграції.
7. Ріст популяції — співвідношення народжуваності та смертності.
8. Вплив абіотичних чинників на тварин.
2.Екологічна система.
  Частина середовища або частина простору, у межах якої поширені особини певного виду називають ареалом. Види тварин, що займають однорідні ділянки місцевості та взаємодіють між собою утворюють угруповання. У свою чергу угруповання тварин взаємодіють з іншими організмами, що поширені на даній території. Таку сукупність організмів: рослин, грибів, тварин та мікроорганізмів, які існують на ділянці з однотипними умовами довкілля і взаємодіють між собою назвали біоценозом. Але організми взаємодіють не лише між собою, але і з умовами неживої природи, тобто з температурою, вологістю, тиском, складовими частинами атмосфери, грунтом. Сукупність живих організмів та умов середовища називають біогеоценозом. Кожен вид тварин займає у біогеоценозі свою екологічну нішу. Екологічна ніша – місце виду в біогеоценозі. 
Угруповання і неживе середовище функціонують разом як екологічна система (екосистема). Угрупованню відповідає термін «біоценоз», а екосистемі — «біогеоценоз». Отже екосистема – це сукупність взаємопов’язаних груп організмів, які взаємодіють між собою та з умовами середовища мешкання.

Зробіть припущення, чому африканські слони мають більші за розміром вуха, ніж азіатські (різницю в розмірах вух цих слонів можна пояснити їх різним місцем проживання: африканські слони живуть біля екватора (там тепліше), тому вуха в них більші).
У птахів немає потових залоз. Як під час спеки вони збільшують тепловіддачу? (відкривають дзьоб, відбувається випаровування води з верхніх дихальних шляхів).

 
Тести для навчання  https://naurok.com.ua/test/start/183725
Домашнє завдання: Опрацювати матеріал на сайті.
Завдання для поурочного контролю

 відкривши посилання join.naurok.ua Код доступу 511965


06 травня
Хімія
У нас сьогодні тематична  контрольна робота з хімії.
Вода. Розчин та його компоненти
14 запитань
Запитання 1
Позначте формулу води
варіанти відповідей

Н2О2


Н2О


N2О


Н3О-
Запитання 2
Укажіть частину площі земної поверхні, яку займає вода
варіанти відповідей

1/5


2/5


3/5


4/5
Запитання 3
Виберіть правильне твердження щодо фізичних властивостей води
варіанти відповідей

безбарвна рідина, із специфічним запахом, температура кипіння 100 0С


безбарвна рідина, без запаху, температура кипіння 80 0С


безбарвна рідина, без запаху і смаку, температура замерзання 0 0С
Запитання 4
Одна молекула води містить
варіанти відповідей

два атоми Гідрогену, один атом Оксигену


два атоми Гідрогену, два атоми Оксигену


один атом Гідрогену, два атоми Оксигену


один атом Гідрогену, один атом Оксигену
Запитання 5
Укажіть речовини, добре розчинні у воді
варіанти відповідей

цукор


кухонна сіль


пісок


глина


спирт


оцет
Запитання 6
Укажіть умову, при якій вода перетворюється на лід
варіанти відповідей

100 0С


80 0С


0С


-5 0С
Запитання 7
Користуючись таблицею розчинності, виберіть речовини, які добре розчинні у воді
варіанти відповідей

KOH


Na2SO4


CaCO3


NaCl


HCl


Fe(OH)2
Запитання 8
Позначте рядок, у якому перелічені всі компоненти розчину цукру у воді
варіанти відповідей

цукор, вода


вода


вода, сіль


цукор
Запитання 9
У розчині кухонної солі розчинником є
варіанти відповідей

вода


кухонна сіль


кухонна сіль і вода
Запитання 10
Укажіть позначення масової частки розчиненої речовини у розчині
варіанти відповідей

Mr


Ar


W


V
Запитання 11
Обчисліть та позначте масу розчину, який складається з 50 г цукру та 100 г води (50+100)
варіанти відповідей

100 г


150 г


200 г


50 г
Запитання 12
Обчисліть масову частку натрій хлориду в розчині масою 100 г, в якому розчинена сіль масою 20 г    (20/100*100=     %)
варіанти відповідей

10%


20%


100%


50%
Запитання 13
Семикласники Андрій та Марія хочуть допомогти мамі приготувати маринад. Вони зважили 100 г цукру, 50 г солі та відміряли мірним стаканом 1500 мл води. Яка маса розчину, що приготували діти?(розчин – сума речовин 100+50+1500)
варіанти відповідей

1600 г


1650 г


1550 г


150 г
Запитання 14
Для приготування сиропу мама використала 500 г цукру та 1500 мл води. Яка масова частка цукру в сиропі?   500/(1500+500)*100
варіанти відповідей

15%


2,5%


25%


0,25%


Виконати контрольну роботу  до п’ятниці (08.05) відкривши посилання join.naurok.ua  Код доступу 593341
05 травня 
Біологія
А у нас сьогодні узагальнення з теми " Поведінка тварин"
Контрольна робота 
Поведінка тварин - залік. 7 клас
12 запитань
Запитання 1
Наука, що вивчає поведінку тварин
варіанти відповідей

етологія

екологія

ейдологія

етіологія
Запитання 2
 Визначте назву поведінки, яка формується на основі 
індивідуального досвіду тварини:
варіанти відповідей

безумовна

соціальна

спадкова

набута
Запитання 3
 Назвіть тварину, яка веде поодинокий спосіб життя:
варіанти відповідей

медоносна бджола

зо­зуля звичайна

кенгуру гігантський

шимпанзе звичайний
Запитання 4
Укажіть літеру грецького алфавіту, якою  позначають  перше  місце в ієрархії до­мінування тварин:
варіанти відповідей

α (альфа)

β (бета)

θ (тета)

ω (омега)
Запитання 5
Спрямовані дії організму у відповідь на внутрішні чи зовнішні подразники
варіанти відповідей

поведінка

пригода

хомінг

міграція
Запитання 6
Відносно постійні вроджені реакції організму на внутрішні і зовнішні подразники
варіанти відповідей

безумовні рефлекси

умовні рефлекси

научіння
Запитання 7
Періодичні переміщення тварин «туди і назад» між суттєво відмінними середовищами
варіанти відповідей

таксис

ехолокація

міграція
Запитання 8
Які тварини мають найскладнішу поведінку? 
варіанти відповідей

кишковопорожнинні

черви

риби

ссавці
Запитання 9
Процес набуття індивідуального життєвого досвіду і відбивається в зміні інстинктивної поведінки
варіанти відповідей

Навчання

Інстинкт

Рефлекс

Таксис
Запитання 10
Пристосування в процесі еволюції будови, функцій і поведінки організмів до певних умов існування
варіанти відповідей

мінливість


адаптація


комунікація


ехолокація
Запитання 11
У поведінці тварин, які використовують знаряддя, часто проявляється 
варіанти відповідей

інстинкт


інтуїція


елементарна розумова діяльність


комунікація
Запитання 12
Самець альтанника виконує танок, під час якого показує яскраве пір’я. Вкажіть форму поведінки.
варіанти відповідей

харчова 
  
репродуктивна 

захисна


гігієнічна

Завдання контрольної роботи,  відкривши посилання join.naurok.ua Код доступу  944496


04 травня
Музичне мистецтво
Тема: Історія кохання, вічна і сучасна.
Опера «Кармен» — геніальний твір, що увічнив ім’я його творця — французького композитора Жоржа Бізе. І хоча оперу не одразу прийняла публіка, незабаром твір зазнав небаченого, тріумфального успіху. Мільйони людей у всьому світі відвідують театри, щоб насолодитися безсмертними мелодіями цього видатного шедевра.
«Духмяною квіткою дивовижної краси» назвав музику Бізе Петро Чайковський.

Сцена з опери Ж. Бізе «Кармен»
Опера написана на сюжет новели Проспера Меріме і розповідає трагічну історію кохання циганки Кармен і солдата Хозе. Головні герої опери — прості люди з народу, їхнє життя показане на тлі яскравих і життєрадісних народних сцен, що надає опері оптимістичного звучання всупереч трагічній розв’язці. Цим твором композитор започаткував новий жанр реалістичної опери, яка увібрала в себе все найкраще, що існувало раніше: яскравість театральної дії, витонченість у розкритті душевної драми і яскраві масові народні сцени.
Пригадайте фрагменти опери «Кармен», відомі вам із попередніх років. Чим подобається вам ця музика?
Основою музичного розвитку є три теми, пов’язані з образами головних героїв: це тема пристрасті Кармен, тема кохання Хозе і тема тореадора Ескамільйо.
Найбільш яскравими фрагментами опери є мелодії вихідної арії Кармен, відомої як «Хабанера» та «Куплети тореадора» (партія тореадора Ескамільйо).
Хабанера — народний танець-пісня, який виник на Кубі, пізніше здобув широку популярність в Іспанії.

О. Головін. Ескізи костюмів Кармен, Хозе, Ескамільйо
Жорж Бізе. «Хабанера Кармен», «Куплети тореадора» (фрагменти опери «Кармен»).
Видатна опера Жоржа Бізе надихала митців нових поколінь на творчий пошук, написання власних талановитих творів. Прикладом цього є балет «Кармен-сюїта», написаний відомим композитором Родіоном Щедріним. Блискуча оркестрова транскрипція по-новому розкрила глибину образів знаменитої опери мовою хореографії. Прем’єра одноактного балету «Кармен-сюїта» відбулася 1967 року на сцені Большого театру. Головну партію в ньому виконала видатна балерина Майя Плісецька, а постановку здійснив знаменитий кубинський хореограф Альберто Алонсо.
Транскрипція — вільна обробка музичного твору для інших інструментів.

Сцена із сучасної постановки Р. Щедріна «Кармен-сюїта»
Чому Р. Щедрін звернувся в «Кармен-сюїті» саме до музики опери? Композитор пояснив це так: «Образ Кармен став узагальненим завдяки музиці Жоржа Бізе. “Кармен” без Бізе завжди нестиме якесь розчарування... Публіка завжди чекатиме на знамениту арію тореадора, без неї вважатиме себе обманутою в найкращих сподіваннях... Надто міцно пов’язана наша пам’ять із музичними образами безсмертної опери. Так виникла думка про створення транскрипції».
Створюючи балет на основі музики Ж. Бізе, композитор спирався саме на сюжет оперного варіанта (а не новели Меріме). Його ідея — конфлікт волелюбної особистості із «суспільством масок», людей-маріонеток, які жахаються проявів незалежності духу і несхожості з ними самими.
Оркестрове рішення тісно пов’язане з драматургією балету. Незвичний, на перший погляд, склад оркестру — струнні й ударні — переконливо компенсував відсутність співу і надав танцювальному ритму чіткості та рельєфності.

Склад оркестру для виконання «Кармен-сюїти»

Афіша «Кармен-сюїти»
«Кармен-сюїту» виконують як оркестровий твір (сюїта, що складається з 13 частин) і як балет, що став одним із найпопулярніших творів цього жанру.
Ж. Бізе — Р. Щедрін. «Кармен-сюїта» (фрагменти).
Запитання та завдання
* Чому, на вашу думку, опера Ж. Бізе набула широкої популярності?
* Як в опері «Кармен» та балеті «Кармен-сюїта» передано національні риси іспанської культури?
* Яке враження справила на вас музика «Кармен-сюїти»? Що новго додав у трактування твору Р. Щедрін?
Пізнаємо разом
Доберіть фрагменти музики Ж. Бізе з опери «Кармен», за допомогою яких можна скласти музичні портрети головних героїв.
У вільний час
Перегляньте фільм-балет «Кармен-сюїта» з Майєю Плісецькою в головній ролі.
my.mail.ru/inbox/legenda67/video/5509/5539.htm
Вивчення пісні



29 квітня 2020 р.
Біологія

Тема. Еволюція поведінки тварин, її пристосувальне значення.


Тварини населяють усю земну кулю: поверхню суходолу, ґрунт, прісні водойми та моря.
        Піднімаючись на Джомолунгму (Еверест), альпіністи помітили на висоті близько 8000 м гірських птахів — клушиць. Червів, ракоподібних, молюсків та інших тварин було виявлено в западинах Світового океану на глибині до 11 000 м.
Багато тварин ведуть потайне життя або мають мікроскопічні розміри, тому в повсякденному житті ми їх не помічаємо. А от комах, птахів, звірів ми бачимо дуже часто.
— Назвіть головні компоненти середовища існування, без яких тварина не може обійтися і які завжди здійснюють на неї вплив у процесі життя. (Їжа, вода, повітря, температура середовища, житло, інші організми.)
—Чи можливо, що компоненти середовища існування можуть змінюватись, як у таких випадках будуть вести себе тварини?
1.    Еволюційні причини поведінки .
Процес історичного прогресивного розвитку органічного світу шляхом пристосування живих організмів до безперервно мінливих умов існування називається еволюцією.
На різних етапах еволюційного розвитку тваринного світу можна виділити такі при­роджені адаптивні (пристосувальні) реакції: таксиси, рефлекси та інстинкти. До набу­тих форм, більш мінливих, відносять научіння й мислення.
Таксиси це найпростіша форма поведінки у найпростіших і багатоклітинних ор­ганізмів, що визначає взаємодію організму із середовищем. Стереотипне просторове переміщення організмів в бік кращих умов середовища  Наприклад, реотаксис — рух клітини проти течії рідини; хемотаксис — рух клітини до певної хімічної речовини.
Рефлекс — також вид адаптивної поведінки. Він є безумовною рефлекторною реак­цією організму на подразники, одним з головних видів адаптації в тваринному світі.
Інстинкт — складніша форма природженої поведінки, яка сформувалася в ході еволюційного розвитку даного виду. Інстинкт — це система складних ланцюгових без­умовних рефлексів, у якій кінець одного рефлексу зумовлює початок іншого. В процесі життя на інстинктивну поведінку нашаровуються численні умовні рефлекси.
      Під час вивчення поведінки тварин велике значення має з'ясування питання, як здійснюється навчання тварин. Навчання — це процес набуття індивідуального життєвого досвіду і відбивається в зміні інстинктивної поведінки. Існує багато видів навчання. В основі усіх їх лежить вироблення умовних рефлексів різної складності. Найчастіше навчання здійснюється способом наслідування. Так, малята всіх видів тварин, наслідуючи дорослих тварин, набувають їх досвіду.
Після розноження домінуючою формою поводження в савців стає турбота про потомство, що є однією з основних причин еволюційного успіху цього класу.
  Усі форми поведінки відбираються остільки, оскільки вони сприяють виживанню цього виду тварин. Ця головна теза найбільш очевидна стосовно репродуктивної поведінки, якщо тварина не розмножується, вона бере на себе вимирання,  ця теза вірна й для інших форм поведінки - від харчової  до пошуку бліх.  Адже, щоб тварина могла виживати і розмножуватися, вона повина вміти знаходити їжу, і рятуватися від хижаків.
    Тварини перебувають у безупинному потоці світлових, звукових та інших стимулів. Адаптивні поведінкові форми дають тварині можливість реагувати на суттєві з погляду виживання і розмноження стимули, роблячи певні поведінкові акти.
     Механізми, щоб забезпечити розміщення стимулів також завершення поведінкових актів, є невід'ємною частиною адаптивної поведінки будь-якої тварини. 
    Адаптація це пристосування в процесі еволюції будови, функцій і поведінки організмів до певних умов існування.
        Адаптація відбувається на всіх рівнях організації живих організмів. Вона викликає морфологічні й фізіологічні зміни, а також зміни в поведінці. Більш ефективній адаптації до умов існування сприяють інстинкти тварин.
2.    Рушійні сили еволюції.
Рушійними силами еволюції є спадковість, мінливість, природний добір.
        Мінливість – властивість організмів набувати нових ознак або втрачати попередні під впливом різних факторів.
      Спадковість – здатність організмів передавати природжені ознаки потомству.
        Природний добір – процес збереження та виживання організмів, більш пристосованих до умов певного середовища і загибелі менш пристосованих. Це основний фактор еволюції, який є наслідком боротьби за існування.
Форми боротьби за існування:
·       Внутрішньовидова (між особинами одного виду);
·       Міжвидова ( між особинами різних видів);
·       Боротьба з несприятливими умовами зовнішнього середовища.
     Еволюційні процеси відбуваються в середині сукупностей особин одного виду – популяцій – і мають назву мікроеволюція. Вони можуть привести до виникнення нових видів. Видоутворення проходить протягом усієї історії розвитку органічного світу.
       Утворення нових родів, родин, класів і типів тварин відбувається внаслідок макроеволюції.

Для НАВЧАННЯ  https://naurok.com.ua/test/start/231248


 Домашнє завдання: Прочитати матеріал  на сайті https://biologtiche.blogspot.com/p/blog-page_41.html
Завдання для поурочного контролю

 відкривши посилання   join.naurok.ua  Код доступу 109210


29 квітня 2020 р.
Хімія

Тема: Очищення води на водоочисних станціях та в домашніх умовах.
 Навчальні проекти №11,12 «Способи очищення води в побуті» «Збереження чистоти водойм».

Вода − одна з найголовніших і найпотрібніших елементів для нашого організму. Адже наше тіло на 80% складається з води.
Вода − найкращий розчинник і незамінна у всьому. Втім, лише 3% від світових запасів води придатні для використання людиною.


Вода з природних джерел не завжди придатна для пиття і навіть промислових процесів. Тому її необхідно чистити. Питна вода не повинна містити нерозчинених домішок і хвороботворних мікроорганізмів. Спочатку воду з річок, озер і ставків відстоюють в спеціальних басейнах і фільтрують через шар піску. Потім обробляють хлором, а іноді озоном або ультрафіолетом для знищення мікроорганізмів. 

 В Україні ситуація з питною водою не менш сумна. Адже майже в усіх областях є проблеми не тільки з водопостачанням, а й з якістю і чистотою води. Взагалі стандарти очищення води в нашій країні дуже застаріли і відрізняються від європейських. І після очищення вода перетворюється на отруту з букетом хімічних елементів.

Як тоді бути з очищенням води? Встановлювати дорогі фільтри? Ні, можна обійтись і без них. Адже існує безліч способів очищення води в домашніх умовах.
Перший спосіб − найпростіший, але неефективний при значному забрудненні води – це відстоювання води. Даний процес дозволяє вивільнитись хлору та сірководню, якими очищують воду на очисних станціях та очистки від важких металів. Відстоювати воду потрібно протягом 3-6 годин. Важливий факт − вживати лише 2/3 води, яка відстоялась, а решту − обов’язково злити. Найкраще цей спосіб підходить для води, яку подають у квартири .

Другий спосіб очистки воды в домашіих умовах – це кип’ятіння води, яка відстоялась. При цьому частина солей,які містилися у воді, осідає. Вода стає менш жорсткою.

Третій спосіб очищення води − заморожування. Саме цей процес дозволяє відділити шкідливі домішки від чистої прісної води. Для цього налийте воду у пластикову пляшку і покладіть горизонтально у морозильну камеру. Слідкуйте, щоб вода замерзла наполовину. Тоді воду, яка не заморозилась, злити, а використовувати лише лід. При замороженні першою заморожується чиста вода, а вже потім − важкі метали.

Інший спосіб − дистиляція води в домашніх умовах. Цей спосіб дуже ефективний, але при знезараженні води знищуються і корисні елементи. І тому вживати таку воду постійно не можна. Це призводить до вимивання корисних солей з організму. Тому дистилювати воду потрібно тільки в окремих випадках, коли іншого виходу немає.

Насичення кремнієм славиться своєю ефективністю та цілющими властивостями. Усе це завдяки кремнію, який дезінфікує, знезаражує та вбиває шкідливі організми, також наповнює воду корисними природними елементами. Проводиться насичення дуже просто: попередньо куплені в аптеці шматочки помити, вкинути в посудину з водою і залишити так на 24 години. Уже через добу ця вода придатна для споживання. Вражає те, що кремнієва вода − справжня панацея від багатьох хвороб.

Активоване вугілля − вихід для тих, хто зібрався в похід чи на пікнік. Але це стосується не тільки отруєнь, але й фільтрації води. Так, поклавши у воду 20 
таблеток вугілля, замотаних у бинт, ви зможете вирішити проблему з нестачею чистої води. Уже за 12 годин вода буде придатною до споживання. Єдиний нюанс − тримайте воду у прохолоді.

Срібна вода − найстаріший спосіб очищення води, який використовувався ще в Стародавньому Римі. Цій воді приписують цілющі властивості знезараження та загоювання, бо срібло є антисептиком. Але використовувати метал потрібно лише високої якості, бажано з 999 пробою. Для сріблення води потрібно занурити в глечик срібний предмет - і все! Головне правило під час вживання срібної води − маленькі порції.

Домашнє завдання: Підготувати проекти (один на вибір) з будь – яких джерел у будь-якому форматі (реферат, презентація,  письмова розповідь)
«Способи очищення води в побуті»

 «Збереження чистоти водойм».



28 квітня
Хімія
Темa:  Проблема чистої води. Охорона водойм від забруднення.


Дрібка пилу може скаламутити глечик чистої води.
П’єш воду – дякуй тому, хто викопав колодязь.
Не брудни криниці, бо схочеш водиці.
Криницю силою копати – води не пити.
Які з природних вод мають менше домішок: річкові чи джерельні? Чому?
Як очищають від домішок питну воду?
Розкажіть про вміст води на земній поверхні, про втручання людини у природу та зміну якісного складу води з розвитком суспільства
Вправа «Закінчіть речення…».
1.Щоб спрагу вгасити,… (треба води попити).
2.Тиха вода… (береги рве).
3.Із брудної води… (ще ніхто чистим не вийшов).
4.Зелена трава… — (недалеко вода).
5.Вода крапля по краплі… (й камінь довбе).
6.Вода… (камінь їсть).
7.Обпікся на молоці,… (то й на холодну воду дме).
8.Вода потекла… — (весну принесла).
9.Як води боятися,… (то не купатися).
10.Водою… (не розлити).
11.Розлиту воду… (назад не збереш).
12.Глянь у воду… (та на свою вроду).
13.Сіль, хліб, вода… — (козацька їда).
14.Великому кораблеві …— (велику воду).
15.То не біда,… (що п’ється вода).
16.Не спитавши броду,… (не лізь у воду).
17.Воду товкти… — (вода й буде).
18.Зіпсував воду,… (не буде честі твоєму роду).
19.Без води - …(каші не звариш).
20.Він ні в воді не потоне,… (ні в огні не згорить).
21.Краще сухий хліб з водою,… (ніж жити чужиною).
22.Не йди в брід, … (коли не знаєш, яка вода).
Методи очищення води.
На міській водоочисній станції вода спочатку піддається меха­нічній очистці. За допомогою спеціальних ґраток вловлюються великі нерозчинні у воді забруднювачі, у тому числі й побутові відходи (папір, поліетиленові пакети та ін.). Відокремлення дрібніших частин, нероз­чинних у воді, здійснюється у басейнах — відстійниках. Для біологічної очистки застосовують спеціальні спорудження — біофільтри, або аеротенки. В аеротенки подається спеціальний біологічний мул, який міс­тить мікроорганізми — бактерії та найпростіші амеби, інфузорії, а та­кож водорості. Мул, який містить усі ці мікроорганізми, називають активним. В аеротенках він змішується з водою. Вода тут стає чорною від мулу, ніби «ки­пить», насичуючись киснем, який надходить з повітряної станції. Вода стає ще чорнішою та бруднішою, ніж була в приймальній камері. Про­те саме тут, в аеротенках, відбувається процес оживлення. Найпрості­ші організми, для життєдіяльності яких потрібний кисень, повертають воді життя: окиснюють бактерицидними лампами, які випромінюють ультрафіолетове проміння, що знищує мікроорганізми. Очищена вода повертається в річку. Під час біологічної та хімічної очистки хворобо­творні мікроорганізми гинуть. Так, міські стічні води можуть містити до 10 млрд кишкової палички в 0,1 мл води, а при виході в річку їх вміст складає від 0,002 до 2 кишкових паличок у тому ж об’ємі.
Охорона водойм від забруднення й очищення стічних вод підприємств – важливу проблему сучасності.
Важливість колообігу води, який забезпечує сушу прісною водою, яка постійно оновлюється. Заміна води в річках відбувається в середньому 30 разів на рік. Волога, яка міститься в ґрунті, оновлюється за рік. Води проточних озер змінюються за десятки років, а непроточних — за 200- 300 років. Наведені дані дають уявлення про те, як багато часу потріб­но для самоочищення водойм. Природна вода має здатність до самоочищення завдяки деяким бак­теріям, водоростям, найпростішим, у ній розкидаються різні шкідливі залишки. Так, наукою встановлено, що протягом доби у забрудненій воді залишається менше 50 % інфекційних бактерій, а через 95 годин — лише 0,5 %.
Охорона і використання вод­них ресурсів в Україні регулюєть­ся Водним кодексом України, прийнятим Верховною Радою Ук­раїни 1993 р. Україна бере участь у міжнародному співробітництві в галузі використання та охорони водних ресурсів.
Очисні споруди бувають різних типів залежно від основного способу знешкодження нечистот:
1.при механічному способі очищення нерозчинні домі­шки видаляють через систему відстійників і різних пасток (відстоювання, фільтрування);
2.сутність хімічного методу полягає у внесенні хімічно­го реагенту, який вступає в реакцію з розчинними і нероз­чинними речовинами, що забруднюють воду, і сприяє їх випаданню в осад у відстійниках, звідки ті видаляються механічним шляхом;
3.фізичний метод — це кип’ятіння води, обробка ульт­рафіолетовими променями, застосування ультрафіолето­вих хвиль та гама-випромінювання тощо;
4.найрозповсюдженішими методами знезаражування води на водоочисних станціях до сьогодні залишаються хло­рування таозонування;
5.при очищенні побутових стоків найкращі результати дає біологічний метод: для мінералізації органічних за­бруднень використовуються і процеси життєдіяльності мікроорганізмів;
6.для очищення промислових стоків застосовують елек­тролітичний спосіб: пропускають електричний струм, що призводить до випадання більшості речовин в осад.
 «Цікаво знати, що …».
Культ води існує в ба­гатьох народів. Ми можемо спос­терігати це і у звичаях українців.
    - Вода супроводжує людину від народження і до смерті. Після на­родження немовля хрестять свя­ченою водою.
    - Велику увагу приділяли також і першій купелі дитини, воду для якої брали не з криниці, озера чи ставка, щоб доля не була закри­тою, а з річки або джерела, споді­ваючись на гарну, довгу і щасливу долю. Воду після першої купелі виливали під дуб, якщо купали хлопчика, або під смереку, яблу­ню чи ялинку, якщо купали дів­чинку.
   - На Богоявлення традиційно купатися в ополонці, щоб бути здоровими, як вода.
    - Напередодні Великодня є Чис­тий четвер, коли люди купалися та прибирали у хатах, готуючись до великого і світлого свята.
    - На Івана Купала дівчата кидали вінки на воду, загадуючи собі долю.
Існують у нашому народі і різ­ні прикмети:
- Перейде дорогу людина з по­вними відрами — на щастя.
- Дощ напередодні весілля сим­волізує довге життя в любові та злагоді.

Правильні твердження позначаються «1», а неправильні «0». Учні перевіряють роботи самостійно, перевіривши зошит сусіда по парті  (робота в парах із взаємоперевіркою).
1.Чиста вода у товстому шарі має світло-блакитний колір.(Так).
2.Воду можна заморозити розплавленим металом ртуттю при -39°С. (Так).
3.«Вапняна» вода стає каламутною, якщо на неї дихати. (Так).
4.Перший експериментально підтвердив склад води Гей-Люссак. (Ні. Лавуазьє).
5.Розклад води електричним струмом здійснив Гумбольдт. (Ні. Деві, який встановив масові співвідношення Гідрогену й Оксигену у воді).
6.Об’ємні співвідношення Гідрогену й Оксигену у воді визначив Гей-Люссак.  (Так).
7.Під час горіння димучого газу добувають воду.(Так).
8.Назва хімічного елемента Гідроген стверджує, що він породжує воду. (Так).
9.Назва хімічного елемента Оксиген стверджує, що він породжує оксиди. (Так).
10.Класичну формулу води запропонував Деві. (Ні. Гей-Люссак і Гумбольдт).
11.У 1800 році була запропонована класична формула води. (Ні. У 1805 році).
12.У молекулі води металічний зв’язок. (Ні. Водневий).
Відповідь:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
1
1
0
0
1
1
1
1
0
0
0

Підсумок уроку.
1.Вода — безцінний природний дарунок, необхідний для життя всього живого на Землі.
2.Прісної води на Землі небагато (близько 3 % від загальної маси).
3.На підприємствах слід впроваджувати маловідходні технології та замкнені системи використання, передбачити зменшення шкід­ливих викидів в атмосферу, водойми, відкриті ділянки ґрунту, а також будувати очисні споруди.
4.Не можна використовувати стічні води промислових підпри­ємств, громадських їдалень, туалетів, хімчисток тощо, а також побутові стічні води для поливання рослин або з метою внесення в ґрунт добрив.
5.Не можна зливати неочищені стічні води промислових підприємств та тваринницьких ферм у закриті водойми.
6.За порушення водокористування людина повинна нести відпові­дальність у законодавчому порядку.
7.Вода постійно рухається: відбувається її колообіг у природі.
8.Вода – мінерал, який замінити нічим не можливо, і нам потрібно про це пам’ятати.
9.Методи очищення стічних вод поділяють на механічні, фізико-хімічні та біологічні.
10.Вода – найпоширеніша речовина на Землі.




Домашнє завдання.

Виконати тести відкривши посилання join.naurok.ua  Код доступу 724498


28 квітня
Біологія
Тема: Захист міні-проектів за вибором «Угруповання тварин», «Чому мігрують тварини», «Як спілкуються тварини», «Як вчаться тварини», «Як тварини користуються знаряддями праці».
1.     Експрес-тест
1) Наука, яка вивчає поведінку тварин:
а) екологія, б) етологія, в) ентомологія
2) В основі поведінки лежить здатність організмів до:
а) подразливості, б) збудження, в) рефлексів.
3) Найпоширенішим  методом дослідження поведінки  є:
а) експеримент  б) спостереження в) моделювання
4)  Поведінкові реакції – це:
а) годування б)  вміння літати птахів в) линяння;
5) Серед комах найскладніша поведінка спостерігається у:
а) коників, б) метеликів в) термітів.
6) Чи має поведінка тварин пристосувальне значення?
а) так б)  іноді  в) ні.
Відповіді (1-б,2-а,3-б,4-а,5-в,6-а)
7) Поведінка - …
8) Хомінг - …    

Домашнє завдання
Підготувати проекти (один на вибір) з будь – яких джерел у будь-якому форматі (реферат, презентація,  письмова розповідь)
«Угруповання тварин»
«Чому мігрують тварини»
 «Як спілкуються тварини»
 «Як вчаться тварини»
«Як тварини користуються знаряддями праці».



27 квітня 
Музичне мистецтво 
. Музична драматургія симфонії     Вступ
Як композиторові передати душевний світ людини з усіма його складнощами – суперечливими почуттями, думками, що безперервно змінюють одна одну? Яку форму обрати композиторові для відображення цього світу, на яких думках і почуттях зосередитися?
Є така форма! Є і жанр – симфонія!

Відомості про симфонію
Саме симфонія краще інших видів музики здатна передати картину суперечливих почуттів. Недарма вона свого часу так упевнено витиснула попередницю – танцювальну сюїту. Відбулося це в другій половині XVІІІ століття.
З чим же порівняти симфонію в мистецтві? З пейзажем у живописі? З оповіданням у літературі?
І пейзаж, і розповідь найчастіше передають один настрій, одну думку. Для симфонії підійде аналогія з романом чи повістю. Подібно до них симфонія поділяється на декілька частин. Як і романи, вона «населена» різними «героями» – мелодіями чи темами, і ці мелодії не просто випливають одна за одною, а взаємодіють і конфліктують.
Яка з частин симфонії має відрізнятися найбільшою напруженістю? Остання? Ні. До моменту її появи людина стомиться від сприйняття музики.
Можливо, друга частина має бути найнапруженішою? Теж ні, адже слухач не відразу зрозуміє складні «події» музичного твору. Тому зазвичай найбільшою напруженістю вирізняється перша частина. Її пишуть в особливій музичній формі – в сонатній.
Розвиток музики, побудованої в сонатній формі, можна порівняти з дією в спектаклі, де головні герої протистоять чи конфліктують. Перш ніж протистояти чи конфліктувати, необхідно познайомитися з дійовими особами – двома основними темами, мелодіями. Цим композитор ніби зав’язує драму. Далі теми розвиваються, загострюються їх відносини, досягаючи вершини розвитку. Після цього настає підсумок, розв’язка.
Інші частини симфонії продовжують думку, висловлену в першій частині, але висвітлюють її з нових сторін. Друга частина, на відміну від першої, проходить зазвичай у повільному темпі. Тут музика передає неквапливий плин думки чи розповідає про красу, щастя або природу.
Третя частина (як правило менует чи скерцо) пройнята танцювальністю. Вона немов нагадує про прості радощі життя, відпочинок чи розваги.
Четверта, остання частина – фінал. Музика фіналу може бути веселою, урочистою або драматичною. Майже завжди ця частина за характером наполеглива та стрімка. Слухач сприймає її як висновок з усього твору.

Симфонія – це чотиричастинний цикл для симфонічного оркестру.

Австрійський композитор Йозеф Гайдн був першим композитором, який почав писати симфонії. У його творчості жанр симфонії набув завершеності та класичних рис. Вольфганг Моцарт сказав у жанрі симфонії не останнє слово! Цей жанр інструментальної музики був остаточно сформований у його творчості. Гайдн створив 104 симфонії, а Моцарт – близько 50.

Відомості про Симфонію № 40 В.А. Моцарта
Подекуди симфонія відтворює боротьбу, бурхливий рух життя. У музиці Моцарта симфонія розгортається як схвильована оповідь, яка розкриває перед слухачем різні відтінки людських настроїв.
Сьогодні ми познайомимось зі знаменитою Симфонією № 40 соль мінор Вольфганга Амадея Моцарта. Визначимо, що саме хотів розповісти композитор у чотиричастинному симфонічному циклі, однак послухаємо лише першу частину цього твору.
Перша частина симфонії зазвичай складається з трьох розділів: експозиції, розробки та репризи.
Експозиція починається з головної партії. Трепетно-ніжна з відтінком суму музика нагадує схвильовану та щиру розповідь людини. Мелодію виконують скрипки, що надає їй особливої наспівності, м’якості й теплоти.
Зв’язуючий епізод є своєрідним містком до наступної теми. Побудований на інтонаціях головної партії, він має свої особливості: підкреслений, чіткий і виразний ритм надає музиці енергійного характеру, зібраності та серйозності. Незабаром виникає побічна партія – світла, граціозна, витончена, що нагадує танок. М’який спів скрипок повторюють дерев’яні духові інструменти – флейти, гобої, кларнети. Самою своєю появою побічна партія немов заперечує, спростовує першу, прагне витиснути її з нашої свідомості. Унаслідок цього у слухача виникає відчуття нестійкості. Закінчення експозиції – енергійне й рішуче – навіює слухачеві думку: «Далі буде».
Після експозиції настає розробка – найнапруженіший розділ симфонії. Її початок одразу забарвлює музику в похмурі тони. Теми, що вперше пролунали в експозиції, показані тут з інших, нових сторін. Вони розчленовуються на короткі мотиви, „мигтять” у різних голосах, зіштовхуються і переплітаються. Стан нестійкості досягає вершини, вимагаючи заспокоєння, «розрядки».
Після розробки настає час репризи. Перехід до неї відбувається поступово. У репризі головна та побічна партії звучать так само, як в експозиції, але з деякими змінами. Вони відбивають підсумок попереднього розвитку. Побічна партія, відтінена мінором, набуває заглибленості та напруженості.

Прослухайте першу частину Симфонії № 40 соль мінор Вольфганга Амадея Моцарта. Простежте в ній за розвитком і взаємодією образів. 


Слухання. В.А. Моцарт. Симфонія № 40. І ч.
Вольфганг Моцарт
Симфонія № 40. І ч.

Аналіз прослуханого твору
Суть музичної драматургії першої частини симфонії полягає у “м’якому” контрастному зіставленні основних тем – головної та побічної партій, їх складній взаємодії та розвитку в розробці і напруженості в репризі.
У розробці цікаво трансформуються основні образи-теми. Головна партія стає тривожною, неспокійною і водночас енергійною. Вона з’являється в різних групах інструментів, набуваючи насиченості та сили.
Реприза нагадує, якими були головна та побічна партії. Побічна партія в репризі набуває нових рис.

Розповідь про симфонічну музику В.А. Моцарта
Симфонія № 40 Вольфганга Амадея Моцарта є однією з трьох найвідоміших симфоній композитора, написаних у 1788 році у Відні. На той час Моцарт досягнув вершин майстерності, розквіту таланту композитора й виконавця.
Симфонія № 39 розповідає про життя людини, сповнене радощів, ігор, веселого танцювального руху.
Симфонія № 41, що має програмову назву „Юпітер”, оспівує світ з його контрастами та суперечностями, утверджуючи розумність і гармонійність його структури.
Особливістю музики Моцарта є поєднання простоти й безпосередності відображення почуттів із поетичною піднесеністю й глибиною, оптимістичне сприйняття світу. Важко повірити, що яскраве, сповнене творчих досягнень життя Моцарта мало зворотній бік – матеріальні нестатки, навіть голод.
Надзвичайно насичена творча й виконавська діяльність у поєднанні зі злиднями та незгодами підточили сили композитора. Зі всесвітньовідомого в дитячі роки він став, на жаль, майже забутим у роки зрілості.

Робота над піснею “
Балада про мальви



Підсумки уроку
Коли Моцарт був п’ятирічним хлопчиком, слава про його незвичайні музичні здібності гриміла всією Європою, а знаменита Болонська музична академія присвоїла йому звання академіка, коли Моцарту було 13 років.
Сьогодні ми знаємо й любимо „сонячного маестро” за його музику, що є символом краси та гармонії! Його твори торкаються струн душі кожної людини. Цінуймо ці радісні миті.  

22квітня 
Хімія

Тема: Значення води і водних розчинів у природі та житті людини. Кислотні дощі
guа" в перекладі з латинської мови означає "вода". Як алфавіт починається з букви "а", так життя починається з води. Вода міститься в кожній людині, тварині і рослині   і йде  з них тільки разом із життям. Ось чому девіз уроку "Вода - це життя!". Ото ж сьогодні ми проведемо розмову про добре відому, а водночас і найзагадковішу речовину - воду. Наша мета - з'ясувати її роль у нашому житті.
Здавалося б, що нового і цікавого можна дізнатися про один з найважливіших  мінералів Землі - про воду? Ми занадто звикли до води, занадто звичні для нас дощ, течії річок, гладь озер і морів.
 Життя на Землі зародилося з води. Вона стала первинним середовищем для еволюції органічного світу і входить до складу всіх живих істот. Очевидно звідси і походять вислови "Вода - чудо природи", "Вода - еліксир життя". Воду вивчають фізики, біологи, географи. Не менш важливою є вода і для хімії.
Вчені вважають, що було б правильніше назвати нашу планету - Вода, оскільки її поверхня на 2/3 вкрита водою. Уявітъ собі, щоб відбулося, якби вода зникла з нашої планети? Пересохли б всі річки, озера, з'явилися б сумні днища морських і океанських западин, вкриті товстим шаром солі. Ні рослини, ні тварини, жодної людини на Землі... Мертва планета, як і всі інші планети Сонячної системи.
Водну оболонку Землі називають гідросферою. Гідросферу складають води світового океану (96.5%), поверхневі та підземні води (3,5%), вода в атмосфері ( менше 1%). Значні запаси води (24 млн.м3.) містять льодовики. Підраховано, що в Світовому океані міститься 1370млн.км3 води.
Доступна для наземних організмів вода складає невелику частку від її загальної кількості всього біля 0,01%. Вода океанів могла б покрити всю земну кулю шаром товщиною 2700м, вода річок і озер - в 0,4м, вода атмосферної пари – в 3 см. (Учні розглядають карту світу)
Вода входить до складу комет, більшості планет Сонячної системи та їх       супутників. Молекули води виявлено навіть у міжзоряному просторі.
Вода - це особлива речовина. Про те, що вона може перебувати у трьох агрегатних станах знав ще грецький філософ Фалес із Мілета в VI ст. до нашої ери.
Завдяки таким фізичним властивостям, вода знаходиться у вічному русі. Малий її колоообіг: океан - атмосфера - суша – океан.
Сьогодні будь-який школяр без зусиль назве формулу води Н2О.  
         Вода - найцінніший скарб планети Земля. Її значення важко оцінити. Рослини, тварини, людина не можуть існувати без води. Вода входить до складу їхніх організмів. Наприклад, у дорослої людини вода становить 2/3 маси тіла, а новонародженої - 3/4. Кров людини містить 90% води, серце і мозок  приблизно  80%, кістки -30%. Кожна людина повинна стежити за тим, щоб в її організм надходила достатня кількість води. Для вашого віку добова норма води становить 1,5—2 л.
Знаючи масу власного тіла, розрахуємо кількість води у своєму організмі:   m(Н2О) = 0,65 • m(тіла). (учні рахують масу води в організмі)
Цікаво зазначити, що в тілі медузи 98% води, в огірках -98%, а в картоплі -77%. Вода входить до складу мінералів, як на поверхні землі, так і в глибинах.
          Усі фізіологічні процеси в живих організмах відбуваються при наявності води: регуляція температури тіла, транспортна функція крові, очищення організму від шлаків та інші.

2) Значення водних розчинів у природі та житті людини
Із розчинами, розчиненням речовин у воді ми постійно зустрічаємося в природі та побуті. Для живлення рослин необхідно, щоб поживні речовини ґрунту були розчинені у воді. У морській воді розчинені у великій кількості солі, тому вона на смак солоно-гірка. Розчинами є малярні фарби, парфуми, багато ліків виготовляються у вигляді розчинів. Приготування їжі, прання білизни, миття посуду також не можливе без води.
Розчини й сам процес розчинення мають велике значення в природі, у нашому житті, у науці й техніці. Найчастіше ми маємо справу не з чистими речовинами, а із сумішами або розчинами. Вода морів, річок, озер, ґрунтові води, питна вода — це розчини. Повітря — це розчин газів. Більшість мінералів — це тверді розчини. Соки рослин, напої — це розчини. Засвоєння їжі пов'язане з розчиненням поживних речовин. Розчинами є кров, лімфа, ліки, лаки, фарби. Розчини використовуються в промисловості: текстильній, металообробній, фармацевтичній, при виробництві пластмас, синтетичних волокон, мила та ін.
3) Шкідлива дія води
Вода є також одним з найважливіших геологічних факторів, що змінює зовнішній вид земної поверхні, розмиваючи гори і утворюючи долини. Вона руйнує гірські породи не тільки механічно, а й хімічно, реагуючи з ними з утворенням інших речовин. До шкідливих дій води відносяться явища і процеси, які відбуваються при прямій або побічній участі води і наносять збиток навколишньому середовищу, населенню або господарським об’єктам.
Шкідливими діями вод є:
·        повені, що призвели до затоплення і підтоплення земель та населених пунктів;
·        аварії гідротехнічних споруд;
·        руйнування берегів, захисних дамб та інших споруд;
·        заболочення, підтоплення і засолення земель, спричинені підвищенням рівня ґрунтових вод внаслідок ненормованої подачі води під час зрошення, створення ставків та водосховищ, витікання води з водопровідно-каналізаційних систем тощо;
·        селеві потоки;
·        затоплення і підтоплення земель в районах видобування корисних копалин, а також після закінчення експлуатації родовищ та їх консервації;
·        водна ерозія ґрунтів;
·        утворення ярів, зсувів, карстових воронок тощо.

4) Кислотні дощі
Вода взаємодіє як з простими, так і з складними речовинами. Взаємодія з оксидами неметалічних елементів, а саме з оксидами сульфуру та нітрогену призводить до утворення кислотних дощів.
Повідомлення «Кислотні дощі»


Воду потрібно берегти! Піклуючись про чистоту води, ми піклуємося про своє здоров'я, красу навколишньої природи. У нашій країні прийнято низку законів, спрямованих на захист вод. За їх виконанням стежать органи державної влади, екологи. Щороку, 22 березня відзначається  Всесвітній день води. Щорічно в цей день проголошується та чи інша задача по забезпеченню людей всього світу водою, вирішуються найважливіші питання та проблеми, пов'язані нею.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ  Виконати тестові завдання  для контролю https://naurok.com.ua/test/start/137626



Біологія
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 7 «ВИЗНАЧЕННЯ ФОРМ ПОВЕДІНКИ (АБО ТИПІВ УГРУПОВАНЬ) ТВАРИН (ЗА ВІДЕОМАТЕРІАЛАМИ АБО ОПИСОМ)»
ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
Тема роботи. Визначення форм поведінки (або типів угруповань) тварин Мета: ознайомитися з особливостями форм поведінки тварин і навчитися їх розрізняти.
Обладнання та матеріали: відеофрагменти або описи форм поведінки різних тварин, проектор, комп’ютери або інші засоби для демонстрування відеофрагментів, підручник, зошит.
Хід роботи
1. Ознайомтеся з різними формами поведінки тварин за описом або відеофрагментами.
2. Впишіть у таблицю назву форми поведінки, яка відповідає опису
№ опису
Опис поведінки
Форма поведінки
1
Собака гавкає на людей або тварин, які проходять повз двір, у якому він живе

2
Бджоли протягом літа збирають нектар і перетворюють його на мед, який накопичують у стільниках

3
Шпак приносить до свого гнізда комах і годує ними своїх пташенят

4
Півень настовбурчує свій хвіст і походжає перед курками

3. Використовуючи матеріали відео, визначте поведінку тварин

Визначення поведінкового акту тварин
№ відео
Назва тварин
Поведінковий акт
1


2


3


4


5


6


7


8



4. За результатами практичної роботи сформулюйте висновок, у якому поясніть, яке пристосувальне значення має поведінка тварин.
Висновок:
Мені відомі такі форми поведінки  тварин:________________________
У ході практичної роботи було розглянуто такі форми поведінки_____________________________
Мені відомі такі типи угрупувань:_________



21 квітня

 Біологія

Тема: Соціальна поведінка. Типи угруповань тварин за К. Лоранцем. Ієрархія у групі.
Пригадайте, яких комах називають суспільними.
Соціобіологія - науковий напрям, який почав розвиватися в другій половині XX століття. Завданням цієї науки є всебічне вивчення біологічних основ соціальної поведінки та еволюції суспільних груп тварин від найнижчих форм до людини.
ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ПООДИНОКІ ТВАРИНИ ВІД СОЦІАЛЬНИХ? У тваринному світі існує величезна різноманітність форм соціального життя. Одних тварин складно уявити поза співтовариством, інших -об’єднаними в групи.
Поодинокими називають тварин, у яких контакти між особинами підтримуються зазвичай у шлюбний період, а також (у деяких видів) у період турботи за потомством. До поодиноких видів належить, наприклад, зозуля звичайна. Цей птах підкладає свої яйця у гнізда інших птахів, тому не бачить своїх пташенят. Зозуля стикається з особинами свого виду тільки під час шлюбного періоду.
Соціальними називають тварин, які утворюють постійні групи. Соціальними тваринами є, наприклад, суспільні комахи (терміти, мурашки, деякі види бджіл та ос), бобри, вовки, дельфіни та багато інших. Поведінка тварин у групах ґрунтується на взаємодії двох чинників:
1) соціального інстинкту, який спонукає їх об’єднуватися з родичами й підтримувати з ними постійні контакти;
2) внутрішньовидової агресивності, яка дає змогу встановити й підтримувати певний порядок у співтоваристві.
ЯКІ БУВАЮТЬ УГРУПОВАННЯ ТВАРИН? Конрад Лоренц розрізняв анонімні та особистісні угруповання тварин.
Взаємозв’язки тварин в анонімних угрупованнях є безадресними та однаково спрямованими на всіх представників спільноти. Такий тип угруповань характеризується відсутністю постійної структури. У них немає ієрархії: ані лідерів, ані підлеглих. Анонімні угруповання часто демонструють дивовижну згуртованість і доцільність групових дій. Згадаймо рух косяка ставрид, який збивається в щільну кулю, щоб захиститися від хижаків (акул чи дельфінів)
Анонімні угруповання, члени яких не проявляють агресії до нових особин свого виду, дістали назву відкритих. До них належить, наприклад, табун жирафів, які приєднуються до групи родичів, а потім так само легко полишають її.
У закритому анонімному угрупованні його члени не розрізняють один одного «персонально», але відразу відчувають «чужинців». До типових закритих анонімних угруповань належать колонії сірих пацюків. У разі появи на території колонії чужака всі її дорослі члени накидаються на нього і виганяють. Єдина ознака, за якою пацюки відрізняють «своїх» від «чужих», - це специфічний запах колонії.
Особистісні угруповання тварин ґрунтуються на особистих контактах тварин однієї з одною. У таких спільнотах можливий розподіл ролей. Прикладом особистісних є угруповання миші хатньої, у яких формуються великі родинні групи. Члени цих груп тримаються ізольовано від інших. Батьком мишенят є один або кілька домінантних самців. Молодих самців із часом виганяють зі спільноти, і вони шукають інші місця. Важливою особливістю особистісних угруповань є турбота старших особин про цілісність спільноти й безпеку ЇЇ членів. Крім того, для них характерна наявність ієрархії домінування.
Ієрархія домінування - це система «підпорядкування-домінування» в угрупованні соціальних тварин. Вона виникає тоді, коли члени «особис-тісної» спільноти взаємодіють між собою, часто агресивно, для створення рейтингової системи. Ієрархія дає змогу уникати постійних конфліктів в угрупованні.
Члени соціальних груп зазвичай конкурують за доступ до обмежених ресурсів, за доступ до статевого партнера. Ця боротьба сприяє формуванню соціального порядку, коли домінуючій (тій, що лідирує) тварині не потрібно постійно що-небудь оспорювати в підлеглих особин. Водночас агресивність здебільшого не призводить до справжніх бійок, а частіше проявляється в демонстрації поз. 
Порядок домінування науковці позначають буквами грецького алфавіту: від альфи (а) до омеги (со).
Альфа-особина (домінант) у соціальних тварин зазвичай є лідером в угрупованні. Вона не узгоджує свої дії з діями інших членів угруповання. Останнє місце в ієрархії позначають буквою омега.
Найпростіший вид ієрархії – лінійна.
Вона вибудовується за таким принципом: альфа-тварина домінує над усіма членами угруповання; бета-тварина домінує над усіма членами угруповання, крім альфа-тварини, і так далі - до тварини, що перебуває на найнижчій сходинці ієрархії. Випадки такого абсолютного домінування спостерігають, наприклад, при утриманні самців риби колючки триголко-вої в обмеженому просторі. Цей вид ієрархії може змінюватися на дворівневу: домінант - і всі інші.
В угрупованнях можуть діяти паралельні системи ієрархії - у самців і в самок. Наприклад, у галок «вдалий шлюб» з альфа-самцем підвищує власний ранг самки.
Ускладнення схеми ієрархії в угрупованнях тварин пов’язане і з розподілом ролей або праці в групі. У різних ситуаціях на перший план можуть виходити особини, більш здібні до того чи того виду діяльності. Такі відносини називають рольовою ієрархією. Так, в угрупованнях) група тварин, яка мешкає в хатинці, призначає «чергових», які наглядають за малечею. Вони по черзі виконують роль «рятувальників», оскільки дитинчата ще не вміють добре плавати й, покидаючи хатинку, можуть не знайти вхід до неї, задихнутися у воді або загинути на березі. Бобри, що працюють поза хатинкою, також виконують різні функції: постачання їжі в хатинку, охорона, будівництво тощо.
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
У поодиноких тварин, на відміну від соціальних, контакти між особинами підтримуються виключно в шлюбний період, а в деяких - ще в період турботи про потомство.
Соціальна поведінка тварин ґрунтується на взаємодії соціального інстинкту, який спонукає їх об’єднуватися з родичами й підтримувати з ними постійні контакти, та внутрішньовидової агресивності, яка дає змогу встановлювати й підтримувати певний порядок в угрупованнях.
Анонімні угруповання тварин відрізняються від особистісних тим, що в них комунікація безадресна й однаково спрямована на всіх представників спільноти. Такий тип угруповань характеризується відсутністю постійної структури.
Ієрархія домінування - система «підпорядкування-домінування» в угрупованні суспільних тварин.
ПЕРЕВІРТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ 1. Які риси притаманні поодиноким тваринам? 2. Які риси притаманні соціальним тваринам? 3. Які тварини утворюють анонімні угруповання? 4. За якою ознакою виділяють лідера в угрупованнях тварин? 5. Яка основна функція ієрархії в угрупованнях тварин?
Користуючись різними джерелами інформації, підготуйте міні-проекг на тему «Спільноти тварин».
Цікаво!
• Конрад Лоренц висловив цікаву думку, що саме в особистісному типі спільнот можлива справжня агресія, тому що вона ґрунтується на понятті «адресності». Тобто «з’ясовувати стосунки» можуть тільки особисто знайомі члени соціуму.
• Особистісні угруповання відмічені в пустельних мокриць. У них пари формуються в результаті тривалих конфліктів, але потім, торкаючися вусиками до шипиків і горбиків на тілі партнера, рачки впізнають один одного.
• Уперше ієрархію описав норвезький учений Шйепдрупп-Еббе в 1924 році на прикладі порядку клювання в курей під час годівлі. Першою клює їжу альфа-курка, бета-курка -другою і т. д. Порушення порядку клювання (наприклад, спроба курки нижчого рангу клювати зерно раніше від курки більш високого рангу) припиняються ударом у голову або тулуб.
• Гієноподібні собаки (африканські дикі пси) живуть і полюють зграями з 7-15 особин. Зграя складається з домінантної пари й потомства альфа-самки; усі самці підкорюються альфа-самцю, а всі самки - альфа-самці. Під час встановлення ієрархії гієноподібні собаки не влаштовують агресивних поєдинків, обмежуються демонстраціями поз підпорядкування або лідерства; винятком є рідкісні сутички між альфа-самкою і нижчими самками під час періоду розмноження.



Виконайте тести для контролю https://naurok.com.ua/test/start/83095


15 квітня
Біологія
 Тема: Форми поведінки тварин :дослідницька, харчова, захисна, гігієнічна, репродуктивна .
Чи вірите ви, що
1.   усі тварини здатні до міграції?
2.   найбільш відомими мігруючими тваринами є птахи і риби?
3.   хомінг — це інстинкт повернення додому?
4.   добова міграція притаманна перелітним птахам?
5.   під час далеких міграцій птахи орієнтуються за особливостями ландшафту?
6.   морським черепахам притаманна дальня сезонна міграція?
7.   однією з причин міграції тварин є пошук сприятливих місць для розмноження?
8.   однією з найпростіших форм просторової орієнтації тварин є ехолокація?
9.   прості форми ехолокації використовують метелики совки?
10. хомінг проявляється в ластоногих?
11. найяскравіше інстинкт повернення додому проявляється в голубів?
12. деякі птахи здатні визначати положення магнітних полюсів?
Відповіді:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ні
так
так
ні
ні
так
так
ні
так
так
так
так

v Вправа «Четвертий зайвий»  
Учні мають визначити зайвий термін і пояснити свій вибір.
1.Бджола,  метелик монарх, блоха, жук-олень.
2.Комар, горобець хатній, їжак вухатий, лелека білий.
3.Дощовий черв’як, собака домашній, антилопа гну, тигр уссурійський.
4. Горбуша, акула тигрова, окунь річковий, короп звичайний.
Відповіді: (1. Метелик монарх . 2.Лелека білий. 3. Антилопа гну. 4. Горбуша. ( В усіх випадках зайвими є назви мігруючих  тварин)
Чи можуть  тварини  спілкуватися одна з одною?
Як, на перший  погляд, беззахисні тварини захищаються від ворогів?  
Людина – єдина тварина , що здатна залишатись у дружніх стосунках зі своїми жертвами, яких вона має намір з’їсти , аж до того часу, як вони будуть з’їдені.                                                        СемюельБатлер

Про особливості поведінки кожної тварини можна розповідати дуже багато, але є такі тварини, які своєю поведінкою просто дивують. Наприклад, жаба-повитуха, яка поширена в Західній Європі. У цього виду парування відбувається на суходолі. Самка відкладає ікринки, зібрані у шнури, самець підхоплює їх, намотує собі на стегна та в такому вигляді носить їх на собі до 6 тижнів. На момент виходу пуголовків самець уже перебуває у воді, личинки розривають яйцеві оболонки та виходять у воду. Не менш цікавою є суринамськапіпа з Південної Америки. Розмноження піпи — мабуть, одне з найдивовижніших явищ природи. Під час парування самець розмазує ікринки по спині самки та вчавлює їх у покриту слизом шкіру. Ікринки виявляються вкладеними в комірки завглибшки 1 см та 0,5 см у діаметрі, і затягнутими зверху шкірястими кришечками. Перегородки комірок нагадують бджолині стільники, вони багаті на кровоносні судини, що забезпечують постачання зародка поживними речовинами. Приблизно через 80 днів уже повністю сформовані молоді піпи проривають кришечку та залишають тіло матері.
Поведінка — це система взаємозв’язаних реакцій, що здійснюються живими організмами для пристосування до середовища і, зрештою, сприяють збереженню виду. Реакції можуть бути різними: від простих рухів на світло до шлюбних ігор і захисту території.
v Запитання до учнів:
— Пригадайте, які форми поведінки тварин вам відомі?
— Послухайте уривок з дитячого віршика та встановіть, про яку форму поведінки йдеться?
Білочка восени
На гіллячках, на тоненьких,
Поки день ще не погас,
Сироїжки та опеньки
Білка сушить про запас.
Так нашпилює охайно,
Так їх тулить на сосні
І міркує: а нехай-но
Ще побудуть тут мені!
Буде холодно надворі,
Сніг посиплеться з дубів,
Буде в мене у коморі
Ціла в’язочка грибів!
За Л. Костенко

харчова поведінка.
Розповідь учителя
Харчова поведінка є головним життєдіяльним процесом для всіх видів тварин. Вона пов’язана з активним пошуком, вибором, запасанням, поглинанням та переробкою поживних речовин.
Цей найскладніший і найважливіший тип соціальної поведінки тварин пов’язаний з розмноженням. Виживання виду залежить саме від успішного відтворення його особин і, щоб забезпечити цей процес, у ході еволюції сформувалося багато поведінкових адаптацій.
— Про яку форму поведінки йдеться?
 Репродуктивна.
— Послухайте ще один дитячий віршик та встановіть, про який різновид репродуктивної поведінки  йдеться.
Качка
Качка перевальцем йде,
Каченят своїх веде
І покрякує тихенько:
— Не губіться, йдіть скоренько!
А маленькі каченята
Йдуть точнісінько, як мати:
З боку в бік гойдаються,
Ніби коливаються.
За В. Тарановою           

батьківська поведінка
Складність батьківської поведінки у того чи іншого виду залежить від потреби дитинчат у батьківській турботі. У більшості риб, наприклад, запліднення зовнішнє, і про ікринки та мальків ці види після нересту ніяк не піклуються. У багатьох птахів ситуація абсолютно інша. Необхідно будувати гніздо, охороняти і насиджувати яйця, захищати, годувати і вчити пташенят. Самці й самки видів, у яких підростаюче потомство вимагає інтенсивної турботи, часто утворюють міцні пари, що не розпадаються протягом усього сезону розмноження.
— Розгляньте зображення та встановіть форму поведінки тварини.

захисна поведінка.

До захисної поведінки належать дії, спрямовані на уникнення небезпеки. Захисні реакції виникають у відповідь на зовнішні стимули і можуть бути активними, аж до нападу, або пасивними. Класичним прикладом захисної реакції є реакція уникнення, що спостерігається у виводкових птахів у відповідь на силует хижака.
  
Це цікаво
Захисні реакції у тварин різноманітні і залежать від способу життя тварини. Наприклад, заєць, тікаючи від ворога, старанно заплутує слід. Тварини, що живуть у групах, наприклад, шпаки, при вигляді хижака перебудовують свою зграю, намагаючись зайняти найменшу площу й уникнути нападу. Іншу форму захисної поведінки являють собою фізіологічні зміни при пасивно-оборонній реакції. Наприклад, їжак під час небезпеки згортається в клубок, у нього різко обмежується дихання, знижується тонус скелетної мускулатури.
— Яка форма поведінки разом з орієнтацією становить початковий етап будь-якого поведінкового акту і забезпечує тварині отримання життєво важливої інформації про загальну ситуацію, про оточення, про нові об’єкти і зміни, що відбулися у звичній, добре знайомій обстановці?

Дослідницька поведінка.
У природних умовах дослідницька поведінка проявляється у тварин постійно, але вона не так явно помітна, як у штучних ситуаціях. Дослідницька поведінка тварини — природна частина боротьби за виживання. Тварина здобуває їжу, рятується від хижаків, задовольняє свої сексуальні потреби, вирішує інші проблеми, все це часто вимагає виходу за межі стандартних схем і постійного дослідницького пошуку.


У дикій природі рідко можна зустріти хворих і калік серед тварин. У процесі еволюції вони навчилися запобігати різним хворобам або лікувати їх. У науці накопичена велика кількість фактів, що свідчать про наявність у тварин багатьох форм поведінки, спрямованих на самолікування. Звірі масажують синці та удари, чухаючи їх кінцівками, вилизуючи. Вовки й інші хижаки висмикують зубами великі скабки. Тварини лижуть свої рани, нагноєння, виразки. При цьому загоєнню сприяє не тільки видалення гною і тканини, що омертвіла, а й сама слина з її бактерицидною дією лізоциму. Багато цілющих мінеральних джерел були відкриті завдяки тваринам, які охоче пили мінеральну воду і купалися в ній. Лісові птахи, гризуни й копитні купаються в земляному пилу або в попелі, у такий спосіб позбуваючись від паразитів. Багато тварин труться об стовбури хвойних дерев. Запах деревної смоли відганяє паразитів. Деякі гризуни затягують у свої нори рослини, що відлякують паразитів. Рятуючись від кровососів, тварини залізають у воду, грязь, можуть піднятися високо в гори.До якої форми поведінки належать наведені приклади поведінки тварин?
(Гігієнічна поведінка.)
Це цікаво
Ціла низка поведінкових реакцій диких тварин спрямована на попередження різних захворювань. До них можна віднести звички звіра або птаха підтримувати чистоту тіла, шкірного або пір’яного покриву, кубла, гнізда, нори, їжі або індивідуальної ділянки. Тварини купаються у воді, валяються в снігу, труться об стовбури дерев, розчісують кігтями шерсть, чистять дзьобом оперення, струшують тіло, позбавляючись таким чином від пилу, бруду, води. Усі дорослі тварини регулярно займаються своїм туалетом. За чистотою дитинчат спочатку стежать батьки, частіше самки. Нори, кубла і гнізда у більшості видів звірів і птахів утримуються в чистоті. У борсуків і бабаків у норі або поряд з нею є вбиральні. Котячі особливо охайні, вони закопують свої екскременти в землю. Одні тварини поїдають послід при пологах, інші закопують трупи особин свого виду. Бабаки покидають нору в разі загибелі в ній одного із членів сім’ї. Усі ці звички дуже корисні в боротьбі тварин із чумними й іншими захворюваннями. Приймання водних, повітряних і сонячних ванн — звичне явище у звірів і птахів. Борсуки витягують своїх дитинчат із нір, щоб погріти на сонці, тобто піддають дії ультрафіолетового проміння. Усі перелічені форми поведінки тварин виробилися в них у процесі еволюції, закріплені спадково і сприяють виживанню виду.

         
Форма

Приклади

дослідницька
Риба камбала заривається у пісок

харчова
Ластівки будують гніздо
захисна
Щури шукають вхід до лабіринту

гігієнічна
Самці бабки щоденно облітають індивідуальну територію
репродуктивна
Мурахи – листорізи приносять вирізані частини листків у мурашник
територіальна
Горобці «купаються» у піску

соціальна
Керований хоровий спів  зелених жаб

v Вправа «Так-Hi». 
1. Для пізнання навколишнього середовища тварина використовує свою дослідницьку активність (+).
2. Павук полює на муху, використовуючи павутину; це можна віднести до харчової поведінки павука (+).
3. Жодним чином тварина не може змінити температуру свого тіла: ні ховаючись від сонця, ні занурюючись у землю (-).
4. Грумінг - це взаємне годування тварин одна одною (-).
5. До прикладів грумінгу у тварин можна віднести чищення пір'я птахами (+).
6. Тварини не можуть користуватися жодним знаряддям для добування їжі, полювання чи побудови житла (-).
7. Ігрова діяльність характерна тільки для молоді свійських тварин собак, котів (-).
8. Насиджування потомства ластівкою - це приклад репродуктивної поведінки (+).
9. До соціальних комах належать мухи і таргани (-).
10. Соціальна поведінка проявляється у групі тварин (+).
11. До функцій ігрової діяльності в лисенят можна віднести підготовку малят до полювання (+).
12. Терміти - соціальні комахи, у яких є розподіл на касти - групи за будовою та функціями (+).
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання для всіх учнів: вивчити форми  поведінки  тварин
Виконати завдання https://naurok.com.ua/test/start/182896

Хімія
15 квітня
Тема: Взаємодія води з оксидами. Поняття про гідрати оксидів: кислоти й основи. Поняття про індикатори.

Сьогодні ми продовжимо вивчати воду. Хімічні властивості води характеризуються здатністю взаємодіяти з основними та кислотними оксидами. Ви знаєте, що молекула води також є оксидом, а всі оксиди містять Оксиген, який має форму геометричної фігури кола.

1.Питна вода має колір, запах і смак... (Не має)
2.Питна сода, цукор і сіль добре розчиняються у воді... (Питна содане   
    розчиняється)
3.Щоби швидше розчинився цукор, воду треба охолодити... (Нагріти)
4.Добре розчиняються у воді такі речовини, як сіль, пісок, цукор, крейда...
   (Пісок і крейда не розчиняються)
5.Щоби швидше розчинити пісок, суміш піску з водою треба добре
   перемішати... (Пісок не розчиняється у воді)
6.Речовина буде довше розчинятися у воді, якщо її подрібнити... (Швидше)
7.Розчин може бути прозорим і мутним... (Тіль­ки прозорим)
8.Розчин можна назвати неоднорідною суміш­шю... (Однорідною)
9.Повітря, розчин цукру, газована вода — одно­рідні суміші... (Газована воданеоднорідна суміш)
10.Молоко, пісок із водою, оцет — неоднорідні су­міші... (Оцетоднорідна
      суміш)
      Так, але вода, розкладена на складові частини,— пояснив Сайєрс Сміт,— без сумніву, це буде виконуватися за допомогою електричного струму, який в руках людства стане могутньою силою. Так, я впевне­ний, що прийде день і вода замінить паливо, водень і кисень, з яких нона складається, будуть застосовуватися й окремо: вони виявляться невичерпним і таким потужним джерелом тепла і світла, що вугіллю до них далеко. Прийде день, друзі мої, і в трюми пароплавів будуть ванта­жити не вугілля, а балони з двома цими стиснутими газами, й вони будуть згоряти з величезною тепловою віддачею... Вода — це вугілля май­бутніх віків.
Вода дуже стійка проти нагрівання, але при високій температурі (200°С) або під дією постійного електричного струму вона розкладається (реакція розкладу):
                            2Н2O= 2Н2 + O2
Вода вступає в реакції сполучення з багатьма складними речовинами, наприклад з оксидами. У цьому можна перекона­тися, провівши такі досліди.
У фарфорову чашку вміщують трохи свіжопрожареного оксиду кальцію СаО (палене вапно) і поливають його водою. При цьому виділяється багато теплоти, оскіль­ки відбувається хімічна реакція. В результаті утворюється пухкий порошок, при розчиненні якого у воді утворюється мильний на дотик розчин.
Рівняння реакції оксиду кальцію з водою (реакція сполучення) таке:
СаО + Н2O = Са(ОН)2
                кальцій оксид             кальцій гідроксид
                           (основа)
Технічний кальцій оксид називають негашеним (па­леним) вапном.
Кальцій оксид виявляє усі хімічні властивості, ха­рактерні для основних оксидів активних металів.
Кальцій гідроксид Са(ОН)2 — безбарвні кристали, за­звичай порошок сірого кольору, мало розчиняється у воді. Са(ОН)2 — сильна основа.
Гашене вапно Са(ОН)2, змулене у воді, утворює за­вись (суспензію), яку називають вапняним молоком. Воно застосовується у виробництві цукру для його очищення і для вапнування стовбурів дерев.
Безбарвний прозорий розчин гашеного вапна нази­вають вапняною водою. Її використовують як реактив на карбон(IV) оксид С02(реакція обміну):
Са(ОН)2 + С02 = СаС03 + Н20
Гашене вапно Са(ОН)2 широко використовується у будівництві як в’яжучий матеріал, у сільському госпо­дарстві — для вапнування ґрунтів, як компонент шихти у виробництві скла і для зм’якшення води.
Індикатори – речовини, що змінюють своє забарвлення під дією кислот чи лугів. Луги – це розчинні у воді основи (гідроксиди).

Дія кислот і лугів на індикатори    (Перепишіть табличку у зошит)
                                 
Середовище
Індикатори
Метиловий оранжевий
Лакмус
Фенол-
фталеїн
Нейтральне
Оранжевий
Фіолетовий
Безбарвний
Кисле
Червоний
Рожевий
Безбарвний
Лужне
Жовтий
Синій
Малиновий

Дослід 2. Наливають у хімічний стакан трохи води, добав­ляють кілька крапель розчину фіолетового лакмусу і спалюють над водою в металевій ложечці червоний фосфор. Фосфо­р (V) оксид Р2O5, який утворюється у вигляді білого диму, поступово розчиняється у воді і реагує з нею. Це підтверджує зміна фіоле­тового забарвлення лакмусу на рожеве. У цьому випадку утво­рюється метафосфорна кислота (реакція сполучення):
Р2O520 = 2НР03
метафосфорна кислота
Як видно, вода реагує з дуже багатьма речовинами. В уза­гальненому вигляді наведемо приклади найважливіших хімічних реакцій, в яких бере участь вода.
1.Вода реагує з активними металами. Утворюються розчин­ні у воді гідроксиди (луги) і водень (реакція заміщення):

2Lі + 2 НОН — 2 LiOН + Н2
                               літій
                                    гідроксид
2.Вода реагує з менш активними металами при нагріванні. Продукти реакціїоксиди металів і водень (реакція заміщення):
Zn + Н20 = ZnO + Н2
                                                                     цинк
                                                                     оксид
                       II                III
ЗFе + 4Н20 = Fе0*Fе20з (або Fе304)+4Н2
3.Вода реагує з деякими неметалами (продукти реакції різні) (реакція заміщення):
С + Н20 = СО + Н2
                                                                                    карбон (ІІ)
                                                                                       оксид
4.Вода реагує з оксидами активних металів. Утворюються розчинні у воді гідроксиди   
   (луги) (реакція сполучення):
                              Lі20 + Н20 = 2LіОН
                літій гідроксид
5.Вода реагує майже з усіма оксидами неметалів. Утворю­ються кислоти  
   (реакція сполучення):
S03 + Н20 =  Н2S04
                                               сульфур (VІ)         сульфатна
                                                    оксид             кислота
        Оксиди ши­роко використовують у промисловості. Оксиди Феруму, Алюмінію, Урану то­що — джерела добування металів. Прозорі кристали корунду А1203 використовують в ювелірній промисловості як дорогоцінні камені: рубін — червоного, сапфір — синього кольору. Непрозорі кристали корунду застосовують для виготовлення шліфувальних брусків та інших абразивних матеріалів. SiO2 — річковий пісок використовують у будівництві та для виготовлення скла. СО — як паливо, а також відновник під час виплавляння сталі. ZnO — для виготовлення білої фар­би, Fе203 — коричневої, Сг203 — зеленої, С02 — для газування фруктової води.


1. Як називається газ, який бере участь у процесі фотосинтезу?
    (Вуглекислий газ), (СО2).
2. Мене не їдять, і без мене не їдять. (Сіль), (NaCl).
3. Що за чиж на чорнім полі креслить носом білий слід? (Крейда), (CaCO3).
4. Не горить, а гасити доводиться. (Вапно), (CaO).
5. Що таке: пливе і ллється
    Часом на камінь дереться
     Як немає – все всихає
     Звір і птаха помирає. (Вода), (Н2O).
6. Не тільки в хімії я є основа,
    Якщо звернути увагу,
    У вапнуванні грунту, на будівництві,
    У садівництві в мене є патент
    Скрізь я – головний компонент. (Гашене вапно), (Ca(OН)2).

Завдання для контролю https://naurok.com.ua/test/start/48966


14 квітня
Біологія
Тема. Способи орієнтування тварин. Хомінг. Міграція тварин
Установити відповідність між явищем та його прикладом.

Явище

1. Навчання
2.Безумовний рефлекс
3.Інстинкт
4.Умовний рефлекс
Приклади:
ü  реакція собаки на кличку (4);
ü  їжаки в разі появи небезпеки згортаються в клубок (2);
ü  мисливці помітили, що вовки, почувши гуркіт гелікоптера, почали ховатись у хащі, а не вибігати на простір, як це робили раніше (1);
ü  діставання мавпою банана за допомогою палиці (4);
ü  захист самцем кладки  яєць (2);
ü  аби співати шлюбну пісню, самцю треба слухати інших самців своїх (1);
ü  рух кота до холодильника у відповідь на звук його дверей (4);
ü  слони змінили свою поведінку відтоді, як на них стали полювати з рушницями: почали пастися переважно серед дерев (1);
ü   птах будує гніздо (3);
ü  дитинчата мавпи тримаються за шерсть матері(2);
ü  досвідчена білка, на відміну від молодої, гризе горіх із найуразливішого місця — борозенки на шкаралупі (1)

 Існує безліч історій про те, як собаки й коти знаходять дорогу додому, навіть будучи вивезеними з рідного краю за тисячі кілометрів. Вовки здатні пройти десятки кілометрів у пошуках їжі і повернутися назад у своє лігво. Поштові голуби завжди знайдуть дорогу додому, так само як і перелітні птахи та інші кочові тварини, здатні повертатися назад. Дане явище вивчали багато вчених. Але досі механізм, який використовують всі ці тварини, до кінця не відомий. Кілька років тому німецький зоолог із міста Кіль провів експеримент з даного питання. Він взяв, за згодою їх власників, кілька кішок, яких посадив у коробки, і, петляючи вулицями, щоб заплутати маршрут, вивіз з міста за 3 кілометри. Далі він посадив їх у заздалегідь підготовлений лабіринт, закритий зверху кришкою, щоб не дозволити котам орієнтуватися по Сонцю. Але, як виявилося, їм це зовсім не потрібно. Більшість тварин, виходячи з лабіринту, рушили в напрямку – кожна до свого будинку.
Вражаючі випадки повернення додому тварин:
v  В Англії кіт зумів знайти свій будинок майже за 70 кілометрів, витративши на це три тижні.
v  Голландський кіт шукав свій будинок 5 місяців і пройшов 150 км.
v  Американська кішка з Джорджії подолала дорогу додому в 320 кілометрів.
v  Одна родина, повертаючись з відпочинку, загубила кота. Шість років кіт провів у поневіряннях, щоб дістатися додому. Семен став відомим: про нього написали в газетах, зняли короткометражний фільм «Історія кохання», а в 2012 році встановили пам'ятник. Тепер сумний бронзовий кіт з вузликом сидить на лавці. Кажуть, якщо його почухати за вухом і загадати бажання, воно здійсниться?
Вправні навігатори.
Морські зелені черепахи пливуть відкладати яйця в те саме місце, де з'явились на світ. Наприклад, бразильська популяція зеленої супової черепахи пливе від берегів Південної Америки до невеликого острова Вознесіння в Атлантичному океані, який віддалений від материка на 2 тисячі кілометрів. Щоб його знайти, вона повинна враховувати силу течії, вітер та інші чинники.
Вправну навігаційну систему мають і лососеві риби, які долають течію, пороги гірських річок, щоб повернутися саме туди, де з'явились на світ. Найімовірніше, вони орієнтуються за запахами води, але сам механізм точно не з'ясовано.
Складна система орієнтації і в європейського вугра. Він пливе на нерест в Атлантичний океан, а потім личинка протягом трьох років мігрує із Саргасового моря в Атлантичному океані назад до озер Європи.
У повітрі працюють інші навігаційні системи, тут мало допоможе нюх. Так, у птахів вроджений «пташиний компас» допомагає орієнтуватися під час перельотів і також під час повернення додому (хомінг). До складної системи орієнтації птаха входять як здатність орієнтуватися по Сонцю та зорях, так і здатність відчувати магнітне поле Землі.
Пригадайте з курсу географії:
Що таке орієнтування на місцевості?
Які природні об’єкти використовувала людина з давніх-давен для орієнтування на місцевості?
Орієнтування на місцевості — це визначення свого місцезнаходження щодо сторін горизонту та окремих об’єктів, розташованих на місцевості.  З давніх-давен головними природними об’єктами для орієнтування на місцевості для людей були Сонце, Місяць та зорі.
Дайте визначення поняттю «орієнтування тварин»?
Орієнтування тварин це здатність тварин визначати своє місце розташування в просторі.
 Орієнтація тварин у просторі може ґрунтуватися на дуже простих принципах. Однією з найпростіших форм просторової орієнтації є таксис.
Пригадайте, що таке таксис?
Таксис (від грец. таксис - розташування) - спрямований рух організму стосовно якогось чинника(подразнення) без участі нервової системи.
Яким може бути таксис?
Таксис може бути позитивним (рух до чинника) і негативним (рух від нього).
Джерелами подразнення можуть бути світло (фототаксис), температура (термотаксис), волога (гідротаксис), хімічні речовини (хемотаксис) та ін. Рух може бути спрямований до джерела стимуляції (позитивний таксис) або від нього (негативний таксис)від біологічно малоцінних або небезпечних умов.
Наприклад, у евглени зеленої (Найпростіші) відмічено позитивний фототаксис - рух у напрямку до світла.
Пригадайте будову цих організмів і поміркуйте, чому вона прагне рухатися в бік джерела світла?
Пригадайте, як  орієнтуються в просторі такі тварини, як кажани, кити, дельфіни?
Під час орієнтування у просторі тварини використовують різноманітні подразники: зорові, звукові, нюхові тощо. Однією з найдосконаліших «навігаційних» систем є ехолокація.
Ехолокація тварин використовується такими тваринами як дельфіни, землерийки, кажани, кити і деякі птахи, такі як салангани і гуахаро. Термін ехолокація був введений Дональдом Гріффіном, який вперше продемонстрував цю здатність у кажанів. Ці тварини видають звуки та слухають  відлуння при відбиванні звуку від перешкод.
Як ви вважаєте, для чого вони використовують ехолокацію
Ці сигнали використовуються ними для орієнтації, навігації та знаходження об'єктів. Часто за допомогою ехолокації ці тварини здатні полювати або збирати їжу.
Тільки в 1938 році вчені виявили, що кажани видають дуже багато звуків, що знаходяться вище за поріг чутності людини. Частота ультразвуку лежить у межах 30-70 тисяч Гц. Кажани видають звуки у вигляді  імпульсів, тривалість кожного з яких сягає від 0,01 до 0,02 сек. Перш ніж видати звук, кажан стискає повітря в голосовому апараті між двома мембранами, які під впливом повітря починають коливатися. Мембрани натягуються різними м'язами та дозволяють кажанові утворювати різні звуки. Перш ніж звук вийде через рот або ніс, проходячи через декілька камер, він посилюється та видозмінюється. У всіх кажанів, які висилають сигнали через ніс, на носі розташовані складні нарости.
Потім відбувається прийом сигналу:  уловлюється  вухами, а в мозку на підставі отриманих звуків будується картина - точне уявлення про форму й величину предмета.
Чому тварини для ехолокації використовують саме високочастотні звуки (ультразвук)?
У дельфінів і кажанів ехолокація  найбільш досконала та заснована на випромінюванні високочастотнихультразвукових імпульсів. Це пояснюється тим, що вони не тільки орієнтуються, але й  використовують її для полювання.
Прості форми ехолокації тварини використовують переважно  тільки для орієнтації у просторі, це низькочастотні сигнали в 7—4 кГц.
У дев'яності роки минулого століття  відбулося відкриття ехолокації у комах. Мова, звичайно ж, іде не про всіх комах, а поки тільки про нічних метеликів-совок.
Як вчені довели  наявність ехолокації у комах? З якими органами вона
пов’язана?
Крім метеликів, є  птахи гуахаро й деякі салангани, що живуть в темних печерах і також використовують ехолокацію.
Гуахаро — нічні птахи, які впродовж дня відпочивають на виступах печер, а з приходом ночі покидають житло в пошуках їжі. Гуахаро є одним із лише кількох видів птахів (і єдиним нічним видом), які послуговуються ехолокацією для навігації  — за допомогою уривчастого клацання — в повній темряві печер. Поширений у північній частині Південної Америки і на о. Тринідад. Гніздяться в печерах великими колоніями.
Салангани будують на напівпрозорі чашечки гнізда, які цілком складаються із застиглої слини. Якщо таке гніздо зварити, додавши спеції, то виходить страва, схожа за смаком і живильними цінностями на розчин желатину - знаменитий «суп із Ластівчиного гнізда».
Хомінг.
Хо́мінг (англ. homing, від home — вертатися додому), інстинкт дому — здатність тварини за певних умов повертатися зі значної відстані на свою ділянку проживання, до гнізда, лігва тощо.В основі хомінгу лежить «прив'язаність» особини до певної ділянки місцевості, де тварина народилася (філопатрія) або де вона успішно розмножилася, до якої в неї з’являється «прив’язаність» і бажання сюди повернутись.
Як це відбувається?
Хомінг забезпечують вроджені реакції, пам’ять, зовнішні та внутрішні подразники. Як зовнішні подразники-орієнтири, можуть виступати характерні особливості місцевості, звукові, смакові подразники, запахи, розташування сонця, місяця чи зірок, електромагнітні поля. До внутрішніх подразників слід віднести м’язові відчуття та рухову пам’ять. Найбільш вражаючою є здатність до орієнтування у птахів.
Найяскравіше інстинкт повернення додому проявляється в голубів. Люди тривалий час використовували голубів для листування. За багато сотень років було створено породу поштових голубів, яким властивий дуже високий рівень хомінгу.
Контроль часу міграції та факторів навколишнього середовища, у відповідь на які відбувається міграція, закодовані на генетичному рівні.
Головним фізіологічним фактором, що впливає на вибір часу міграції, є зміна довжини світлового дня, температура. Ці зміни також пов'язані з гормональними змінами організму птахів. Безпосередньо перед міграцією багато птахів проявляють більшу активність, так званий «перелітний неспокій», та фізіологічні зміни, накопичення жиру. На теперішній час встановленим є те, що птахи здатні при навігації використовувати Сонце як компас для встановлення довготи й широти за зміною його висоти над обрієм. Причому птахи оцінюють висоту Сонця, якимось чином вимірюючи тіні від предметів, а не положення самого Сонця, оскільки розміри тіней змінюються приблизно в шість разів сильніше, ніж висота світила над обрієм. Птахи здатні також розпізнавати розташування певних зірок на небі та за зоряним компасом визначити зміщення небесної сфери. Встановлено, що птахи, зокрема голуби, чутливі до магнітних полів, тонко диференціюють запахи та можуть сприймати інфразвукові коливання та візуальні об’єкти.
Міграція тварин періодичне переміщення тварин «туди й назад» між суттєво відмінними середовищами життя, що просторово віддалені одне від одного.
Міграція тварин це пересування тваринних організмів, спричинене зміною умов існування або у зв’язку з проходженням циклу розвитку.
Міграції можуть бути сезонними та добовими (протягом одного дня).
Складна система  міграції  в європейського вугра та сарани.




Домашнє завдання



Поведінка - це спрямовані дії організму у відповідь на внутрішні чи зовнішні подразники
Етологія (від грец. етос - норов, логос - учення) - це біологічна наука, що вивчає поведінку тварин.
Основними методами дослідження поведінки тварин є спостереження та експеримент.

Вчені використовують різноманітні оптичні та цифрові прилади: біноклі, телескопи, фото- та відеокамери та інші способи спостереження: мініатюрний радіопередавач,
радари. Окремих особин тварин мітять (кільцями, мітками)

Набутими називають усі форми поведінки, які формуються як результат індивідуального досвіду тварини під час навчання.
Навчання - це зміна індивідуальної поведінки в результаті попереднього досвіду, тобто взаємодії тварини з навколишнім світом. Воно може бути як короткочасним, так і постійним, а його стійкість залежить від пам’яті - здатності зберігати та використовувати інформацію з попереднього досвіду. Без пам’яті навчання неможливе. Ця здатність яскраво виражена у домашніх тварин, але й у природних умовах вона є вагомим чинником пристосування.

Інстинктивна поведінка. Це точно визначена послідовність дій,регульована програмою, яку тварина успадковує у своїх предків.

08 квітня 2020
Біологія
Тема: Поведінка тварин, методи її вивчення. Вроджена і набута поведінка.

«Природа – це єдина книга з великим змістом на кожній сторінці».        Й. Гете
             
Що таке поведінка?
Наведіть приклади поведінки тварин?
Чому поведінка є одним з найважливіших способів пристосування тварин до умов навколишнього середовища?

Для чого нам вивчати поведінку тварин?

Чи знаєте ви що, у 2009 році в італійському місті Аквіла зі ставка зникла ціла колонія жаб - за кілька днів до руйнівного землетрусу.
Вчені, досліджуючи цей факт прийшли до висновку, що тварини природних водойм дуже чутливі до змін у хімічному складі води, і тому можуть відчувати наближення підземного поштовху за кілька днів до того, як він власне відбудеться.
           
Іншим прикладом такої поведінки є масове виповзання змій зі своїх нір у 1975 році в китайському місті Хайчен за місяць до того, як стався великий землетрус.
Така поведінка була тим більш дивною, що відбувалося все під час зими при мінусових температурах, коли змії повинні були перебувати у сплячці і, виповзаючи назовні, фактично прирікали себе на вірну смерть.
Тому вчені намагаються використовувати поведінку тварин для прогнозування землетрусів.


Етологія - біологічна наука, що визначає поведінку тварин. Роль видатних вчених у розвитку етологічної науки. (Повідомлення учнів, презентації, складання схеми).

Методи вивчення поведінки тварин у природі. 
 ЛАБОРАТОРНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ
Спостереження за поведінкою тварин.
Експеремент
Вроджена поведінка – передається в спадок нащадкам від батьків.
Набута поведінка – формується як результат індивідуального досвіду тварини під час научіння.
Вроджена поведінка базується на безумовних рефлексах та інстинктах.
Безумовні рефлекси – відносно постійні, стереотипні, вроджені реакції організму на внутрішні і зовнішні подразники. Наприклад, виділення слини під час потрапляння їжі до рота, відсмикування кінцівки від гострого предмета.
Інстинкт – це сукупність складних спадково зумовлених стереотипних дій. Вони характерні для особин даного виду і здійснюються у відповідь на зовнішні або внутрішні подразники для задоволення основних потреб тварин. Наприклад, батьківський інстинкт, інстинкт продовження роду, харчовий інстинкт, будівельний та інші.
Інстинкти специфічні для кожного виду, тому їх ще називають видовими. Наприклад, багато видів птахів будує гнізда, але ви ніколи не сплутаєте гніздо солов’я і ластівки міської.
Перевага вродженої поведінки, наприклад, відсмикування лапки від гарячого або гострого предмета, полягає в тому, що ця дія відбувається дуже швидко й зазвичай безпомилково. Це істотно знижує імовірність фатальних помилок, які могла б допустити тварина, якби їй доводилося вчитися уникати вогню або затаюватися від хижака. Крім того, вроджена поведінка зменшує затрати часу та енергії на научіння.
Вроджена поведінка сприяє виживанню виду одразу після народження.


Набута поведінка забезпечує пристосування кожної особини до змінних умов середовища впродовж індивідуального розвитку. Прояви набутої поведінки не передаються з покоління в покоління й не закріплюються у спадковості.
Научіння – зміна індивідуальної поведінки в результаті попереднього досвіду, тобто взаємодії тварини з навколишнім світом. Воно може бути як короткочасним, так і постійним, а його стійкість залежить від пам’яті – здатності зберігати та використовувати інформацію з попереднього досвіду. Без пам’яті научіння неможливе.
Світ, який оточує тварину, постійно змінюється, і научіння дає можливість пристосуватися до нових умов.
Научіння в певні мірі властиве всім тваринам.
Так, в інфузорій і гідр спостерігають реакцію «переляку» на вібрацію навколишнього середовища. Якщо вібрація діє на них тривалий час, ці тварини перестають на неї реагувати.
Особливим типом научіння є імпринтинг – фіксація в пам’яті ознак об’єктів під час формування або корегування вроджених поведінкових дій. Найбільш відомим прикладом імпринтингу є вироблення реакції слідування у виводкових птахів. Наприклад, у гусенят після вилуплення формується прив’язаність до першого побаченого об’єкта, що рухається. У природних умовах цим об’єктом стає мати, і гусенята відразу після вилуплення всюди слідують за нею. Якщо першим об’єктом, що рухається, виявляється людина або навіть неживий предмет (м’яч), то гусенята прямуватимуть саме за ними.
Ще одним типом научіння є метод проб і помилок. Він полягає в тому, що тварина в разі виникнення потреби робить безліч різних дій (проб), більшість з них виявляється марними (помилки). Але деякі допомагають досягти мети, і тоді вони закріплюються.
У природних умовах метод проб і помилок не завжди ефективний. Помилка може виявитися останньою: зайцю не бажано помилятися у своїй поведінці, побачивши вовка.
Наслідування – форма научіння, при якій відбувається повторення певних дій за більш дорослою або досвідченою особиною. Наприклад, хижаки демонструють дитинчатам як слід полювати, птахи – співати.



 Домашнє завдання.  
Виконати тести для контролю https://naurok.com.ua/test/start/53015

«Ми навчилися літати в небі, як птахи. Ми навчилися плавати під водою, як риби. Залишилося тепер навчитися жити на землі, як люди»                                             

                                                                                                                              Бернард Шоу


Немає коментарів:

Дописати коментар